TopTip

Pastoračná služba pre Rómov pokračuje aj v lockdowne

Pastoračná služba pre Rómov pokračuje aj v lockdowne TK KBS

Pastoračná služba pre Rómov pokračuje aj v lockdowne. Kňazi, sestričky a misionári pomáhajú pri testovaní. V rámci opatrení sprevádzajú duchovne rodiny a jednotlivcov, zveľaďujú priestory na pastoráciu, ale aj píšu projekty, vybavujú administratívu okolo projektov a vzdelávajú sa. Rada Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu Rómov v týchto dňoch začína s Nadáciou Renovabis ďalší projekt, ktorý myslí nielen na podporu aktivít, ale aj na vzdelávanie kňazov a ich spolupracovníkov. 

 

Ľudia v rómskych osadách potrebujú v tomto čase poradenstvo, ale aj duchovné sprevádzanie ešte viac ako inokedy. Hovorí koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov Renáta Ocilková: „Mnohých ľudí aj v rómskych komunitách trápi chudoba, choroba i strach z choroby a samoty. Potreba poradenstva a duchovného a ľudského sprevádzania je možno ešte väčšia ako inokedy. Rehoľné sestričky i kňazi sprevádzajú rodiny a jednotlivcov duchovne v rámci opatrení, samozrejme.“

Kňazi, rehoľné sestry aj laici, ktorí pôsobia v rómskych osadách, im pomáhajú aj s ďalšími praktickými vecami. „Mnohých ľudí nielen z rómskych osád práve teraz na prelome rokov dobehli dlhy, preto je potrebné sociálne poradenstvo, kontakty s úradmi, exekútormi, podpora týchto ľudí a pomoc. Ďalej je tu vždy pomoc so zdravotníckou starostlivosťou,“ povedala Ocilková pre Rádio LUMEN.


Pastoračná práca s Rómami zahŕňa aj fundraising. Aj v tejto oblasti sa pastorační pracovníci vzdelávajú. „V rámci schváleného projektu od Nadácie Renovabis, ktorý teraz plynie a bude trvať tridsať mesiacov, sme mali minulý týždeň online školenie, aké je dôležité projekt nielen spustiť, ale aj monitorovať, nestrácať zo zreteľa dlhodobé ciele a vízie, nezabúdať na dôvod, prečo sa pastoračná služba robí, a pamätať na udržateľnosť projektov,” dodala Renáta Ocilková.


Viac informácií o pastoračnej práci cirkvi medzi Rómami sa dá nájsť aj na internetovej stránke romovia.kbs.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.