TopTip

Novinky
Pavol Peter Gojdič: Muž zlatého srdca

Pavol Peter Gojdič: Muž zlatého srdca Biskupa Pavla Petra Gojdiča si môžete uctiť v Prešove v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

Počas oktávy Sviatku všetkých svätých si pripomíname trpiteľov pre vieru, ktorí vydali svedectvo v totalitnom Československu. Začíname v Prešove. 

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a oktávy Sviatku všetkých svätých vám chceme priblížiť výber osobností, ktoré trpeli pre vieru v minulom režime. Zaiste, kandidátov na predstavenie a uctenie si, by bolo v týchto dňoch viac ako len osem. Prijmite náš výber ako možnú inšpiráciu a odporúčanie k úcte aj týchto osobností. 

Viete kto je patrónom mesta Prešov? Od roku 2018 je ním oficiálne gréckokatolícky biskup, blahoslavený Pavol Peter Gojdič. Čím bol tento človek tak zaujímavý, že ho Prešovčania prijali za svojho patróna? Jeho život by stačil na niekoľko kníh. Bol tým, ktorý po páde Rakúsko uhorskej monarchie vybudoval a zveľadil štruktúru gréckokatolíckej cirkvi. Ako jeden z prvých upozorňoval na nebezpečenstvo fašizmu. Pomáhal prenasledovaným židovským spoluobčanom. Po vojne sa jeho cirkev mala z podnetu komunistov zrušiť a on dostal ponuku slúžiť ďalej ako pravoslávny patriarcha. Samozrejme odmietol a svoj život dožil za hrozných podmienok v Leopoldovskej väznici.  Na túto zaujímavú osobnosť sme sa opýtali protosynkela Prešovskej archieparchie  Ľubomíra Petríka: "Už za jeho života ho volali mužom zlatého srdca. Videli v ňom človeka, ktorý mal jasné zásady. Začiatkom roku 1939 vydal pastiersky list, v ktorom veľmi jasne odsúdil rozdeľovanie občanov do nejakých kategórií podľa rasy, či národnosti. Dokázal sa postaviť proti každej totalite. V rokoch 1950-60 bol jeho biskupský trón vo väzení. Jeho biskupským mottom bolo - Boh je láska, milujme ho. Toto motto on veľmi konkrétne prenášal do každodenného života a ľudia to cítili," uvádza otec Ľubomír Petrík. 

Protosynkel Prešovskej archieparchie o. Ľubomír Petrík

Biskup Pavol Peter Gojdič odišiel do domu Otca už pred rokmi, no podľa protosynkela Prešovskej archieparchie, Ľubomíra Petríka, jeho životný príklad je príťažlivý aj dnes: "V dnešnej dobe majú ľudia rôzne kríže. A on svoj kríž niesol až na smrť, čo nie je bežné a čo je príkladom, ktorý tiahne."

Biskup Pavol Peter Gojdič - základný prehľad:

Narodený 17.7.1888 (Ruské Pekľany)
27. augusta 1911 v Prešove vysvätený za kňaza prešovským biskupom Dr. Jánom Vályim.
7. marca 1927 ustanovený za biskupa s titulom harpašský
V zložitých podmienkach Slovenského štátu jeho osoba sa stala tŕňom v oku vtedajších vládnych predstaviteľov a preto sám požiadal o abdikáciu. Avšak Rím a vtedajší Sv. Otec naopak ocenil jeho snaženia a abdikáciu nielenže neprijal, ale namiesto nej ho menoval za prešovského sídelného biskupa.
V dňoch 11. – 15. januára 1951 vo vykonštruovanom procese s tzv. vlastizradnými biskupmi Vojtaššákom, Buzalkom a Gojdičom bol biskup Gojdič odsúdený na doživotné odňatie slobody, zaplatenie dvestotisíc korún pokuty a odňatie všetkých občianskych práv. 
Na základe amnestie v roku 1953 vydanej prezidentom A. Zápotockým bol zmenený jeho trest z doživotia na 25 rokov odňatia slobody. Vtedy mal biskup 66 rokov a jeho zdravotný stav sa stále zhoršoval. Ďalšie žiadosti o amnestiu, vzhľadom na už spomínaný zlý zdravotný stav a vek, boli však vždy zamietnuté.
Zomrel 17.7.1960 (Leopoldov)

Pamiatku biskupa Gojdiča si uctil aj riaditeľ košického štúdia Rádia LUMEN, Jaroslav Fabian (prvý zľava)

Modlitba ku P. P. Gojdičovi

Blahoslavený biskup mučeník Pavol, ty si svojou odvahou, láskou a pevnou vierou povzbudzoval svoj veriaci ľud. v ťažkých chvíľach prenasledovania.

Svojím utrpením a smrťou vo väzení si vydal svedectvo viery, nádeje a lásky v Božie milosrdenstvo.

Vyprosuj nám svojím príhovorom u Boha hojnosť milostí, pevnosť vo viere, horlivosť v láske, a predovšetkým neochvejnú dôveru v Teba, Trojjediný Bože, aby sa aj v našom živote oslávilo vznešené meno Otca i Syna i Svätého Ducha, teraz i vždycky i na veky vekov.
Amen.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.