TopTip

Po 85 rokoch vymaľovali kostol sv. Michala Archanjela v Slovanoch

Po 85 rokoch vymaľovali kostol sv. Michala Archanjela v Slovanoch

V rímskokatolíckom kostole sv. Michala archanjela v Slovanoch (farnosť Kláštor pod Znievom) bola v závere roka 2020 komplexne zreštaurovaná vnútorná výmaľba pozostávajúca z komplexu malieb pokrývajúcich klenby i steny chrámu.

Kostol tvorí jednoloďová stavba s polygonálnou svätyňou a západnou predstavanou vežou, ktorá bola postavená z darov veriacich v roku 1896 na základe návrhu staviteľa Stanislava Zachara. Kostol kompletne vymaľovali v rámci jeho väčšej obnovy v roku 1935 kostolní maliari z Banskej Štiavnice Ľudevít Schramek a syn. Zruční majstri vytvorili ucelený koncept s neoslohovým tvaroslovím, ktorý korešpondoval s charakterom samotnej architektúry. Steny vymaľovali jednoduchými geometrickými motívmi, ktoré vytvorili iluzívny sokel, architektonické lemovanie všetkých otvorov a architektonických článkom. Na zvislé steny doplnili jednoduchými šablónovými vzormi, na klenby a víťazný oblúk figurálne motívy. V lodi sa nachádzajú výjavy tróniacej madony s nápisom Ave Mária a zobrazenie Svätej Trojice s textom Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému. Víťaznému oblúku dominuje Baránok Boží, ktorého adorujú dvaja anjeli. Na klenbe svätyne sa nachádza iluzívna geometrická výmaľba podporujúca krížovú rebrovú klenbu, ktorú dopĺňajú symbolické zobrazenia Božského srdca Ježišovho s monogramom IHS a srdce prebodnuté dýkou s nápisom MARIA.

Autori výmaľby sa v priebehu 30. rokov 20. storočia pohybovali na území Turca a vymaľovali aj kostoly v Kláštore pod Znievom, Turčianskom Ďuri či Turčeku. Pôsobili však aj v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Všetky zachované realizácie Schramekovcov poukazujú na ich výborné remeselné zručnosti, ale aj cit pre priestor, ktorý sa prejavoval v návrhu výmaľby, voľbe jej slohového výrazu, použitej farebnosti aj vo voľbe námetov.

V roku 2015 farnosť Kláštor pod Znievom započala komplexnú rekonštrukciu kostola v Slovanoch, ktorá sa zamerala na obnovu krovu a strechy veže kostola, výmenu okien, realizáciu novej podlahy a jej komplexného odvlhčenia. Presne po 85 rokoch bolo nutné kompletne reštaurovať aj značne poškodenú výmaľbu kostola, na čo sa podujali Mgr. art. Miroslav Slúka a Pavol Santa v priebehu roka 2020. Okrem výmeny omietok v spodných úrovniach kostola sa zamerali najmä na kompletné očistenie výmaľby, upevnenie a konsolidáciu maľby a vytmelenie poškodení. Na zaniknutých častiach stien bola výmaľba rekonštruovaná podľa zachovaných detailov a fotografií, originálne plochy boli doplnené retušou.

Po komplexnom reštaurovaní stien a klenieb bude farnosť pokračovať v obnove kostola aj v nasledujúcich rokoch, aby sa sa táto neogotická stavba mohla zaskvieť v ucelenom výraze, ktorý mala v 30. rokoch 20. storočia. Reštaurovanie interiérovej výmaľby kostola sv. Michala Archanjela podporilo Ministerstva Kultúry SR v rámci grantového programu Obnovme si svoj dom sumou 25.000 eur.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.