TopTip

Z domova
Po mesiaci putovania relikvie sv. Vincenta navštívia našich susedov

Po mesiaci putovania relikvie sv. Vincenta navštívia našich susedov

Doterajšie putovanie prináša veľké ovocie. Na každom mieste, kam Vincent príde, sa stretne so srdečným prijatím a veľkou úctou.

Mnohí sa práve vďaka putovaniu relikvií dozvedeli, kým tento gigant svätosti zo 17. storočia bol a čím môže inšpirovať každého z nich.

Vincent doteraz navštívil viac ako 3ť rôznych miest, chrámov, hospicov či väznicu v Hrnčiarovciach nad Parnou. „Záujem bol veľký. Svätého Vincenta si prišlo uctiť viac ako 20.000 ľudí. Tešíme sa, že si Vincent pritiahol všetky vekové kategórie, od školákov až po dôchodcov. Aj tu vidíme, že jeho charizma oslovuje aj dnes, a môže osloviť všetkých,“ uviedla Silvia Lehutová z logistického tímu putovania relikvií.

Zaznamenaných je už niekoľko svedectiev o konkrétnej pomoci. Dostalo sa ku nám svedectvo muža, ktorý po modlitbe k sv. Vincentovi o nové zamestnanie, ktoré už tak dlho hľadá, vyšiel z kostola a zazvonil mu telefón. Neznámy pán mu ponúkol pracovnú pozíciu, keď sa náhodou dozvedel, že dotyčný zháňa prácu a je kvalifikovaný. Na ďalšom mieste pani už dlho bojovala s chorobou a nevedela sa so situáciou zmieriť. Úpenlivo prosila o uzdravenie. Stal sa však iný zázrak, keď dotyčná počas rozjímania pri ruženci so sv. Vincentom pochopila, že tento kríž môže slúžiť ako účasť na Kristovom vykupiteľskom diele a s pokojom v srdci ho prijala. Odišla domov pokojná a radostná, hoci choroba u nej pretrváva. Možno to nie sú zázraky, aké by sme očakávali a nebude sa o nich hovoriť vo všetkých médiách, ale sú to určite zázraky v duchu sv. Vincenta – nenápadné, a pritom dôležité pre jednotlivca.

„Ľudia nám píšu dojemné správy o stretnutí s Vincentom. Svedectvo jeho života vyvoláva túžbu nasledovať ho v službe Kristovi. Mnohí túžia horlivejšie odovzdávať svoj život Bohu a kráčať k svätosti. Myslím, že Vincent by mal z toho nesmiernu radosť,“ povedal Juraj Švec, člen mediálneho tímu.

Pri relikviári slúžili svätú omšu aj biskupi diecéz, ktorými sv. Vincent prechádzal – Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup, ako aj Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup. Na väčšine svätých omší predniesli kázne a príhovory kňazi Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. V rámci programu si ľudia mohli vypočuť prednášky o sv. Vincentovi, zúčastniť sa na modlitbách deviatnikov, ružencov či litánií k sv. Vincentovi, ale dozvedieť sa viac aj o Jankovi Havlíkovi, seminaristovi Misijnej spoločnosti, ktorý zomrel na následky komunistického väznenia v roku 1965 a práve prebieha proces jeho blahorečenia.

V nedeľu 27. októbra bude relikviár prítomný v Trenčíne, odkiaľ bude pokračovať do Olomouca, kde ho slávnostne privítajú o 16:30 v Katedrále sv. Václava. Na Morave a v Čechách pobudne do 13. novembra, keď navštívi Velehrad a vráti sa opäť do našej vlasti, kde začne putovať od 14. novembra v Kútoch. Počas týchto dva a pol týždňov príde okrem iného na Mendryku (29. októbra), do Loštíc (29. októbra), Ostravy (31. októbra), Brna (1. novembra), Starej Boleslavy (4. novembra), Hradca Králové (6. novembra), Dobrušky (6. novembra), Vlachovíc (10. novembra) či Šumíc (11. novembra), ako aj do mnohých iných miest. Aj v Českej republike bude putovanie relikviára sprevádzať bohatý sprievodný program.

K dispozícii sú internetové stránky www.vincentini.sk, facebook.com/putovanierelikvii a instagram.com/putovanierelikvii, kde záujemcovia môžu nájsť životopis sv. Vincenta, jeho citáty na každý deň počas putovania, ako aj najnovšie informácie a plagáty z miest, kam má relikviár prísť. Zároveň tu organizátori zverejňujú fotografie a správy z miest, ktoré Vincent už navštívil.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.02.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Aby bol vypočutý a uznaný hlas našich bratov migrantov, ktorí padli do rúk obchodníkov s ľuďmi
  • Úmysel KBS na február: Aby nezamestnaní, bezdomovci a chudobní našli pochopenie, ako aj konkrétnu pomoc pri prekonávaní svojich ťažkostí
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie mojej mamičky
  • Za úspešnú operáciu pre Žofiu, našu mamku a babku. Syn Marián s celou rodinou
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.