TopTip

Po piatich rokoch sa vrátilo na Kalváriu v Trnave súsošie Golgoty

Po piatich rokoch sa vrátilo na Kalváriu v Trnave súsošie Golgoty TK KBS

Po piatich rokoch sa vrátilo na Kalváriu v Trnave súsošie Golgoty, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou. Kamenné kríže a podstavce, rovnako ako kovové sochy Krista, Panny Márie, svätého Jána Evanjelistu i dvoch zločincov prešli v uplynulom období reštaurovaním, ktoré financovalo mesto. Reštaurátor Tomáš Kucman uviedol, že dielo staré približne 120 rokov bolo mechanicky poškodené. „V súčasnosti prebieha finalizácia reštaurovania súsošia Golgoty na kalvárii v Trnave. Táto rekonštrukcia bola iniciovaná z dôvodu statických porúch, kedy prichádzalo k vykláňaniu kamennej architektúry a hrozilo jej zrútenie. Počas výskumu sa zistilo, že kovové plastiky, ktoré sú súčasťou výzdoby, boli taktiež vo veľmi zlom stave, mali veľké mechanické poškodenie a takisto hrozila ich devastácia. Boli poškodené hlavne vplyvom vandalizmu, chýbali nejaké časti plastík, boli tam napríklad ešte asi pravdepodobne pozostatok vojny, boli tam viaceré priestrely projektilu. Celé reštaurovanie trvalo päť rokov, bolo to rozetapizované na jednotlivé etapy, ktoré sa postupne realizovali v priebehu piatich rokov a technologicky nadväzovali,“ povedal.
Obnova Golgoty sa začala v roku 2016 a vyžiadala si vyše 130-tisíc eur, z nich 20-tisíc eur bola dotácia ministerstva kultúry. Mala by byť úvodom k celkovej pripravovanej obnove trnavskej Kalvárie. Je v poradí už treťou trnavskou Kalváriou, ktorú v meste dali postaviť. Prvá známa vznikla v polovici 17. Storočia. V 18. storočí jedno obdobie boli v meste kalvárie dve.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
House for a narrower plot with a garage, partially multi-storey.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.