TopTip

PODCAST: Keď zvony vyrušujú človeka modernej doby

PODCAST: Keď zvony vyrušujú človeka modernej doby zdroj foto: pexels.com

Zvony nám prekážajú, pretože dávame deti spať. Zvony nám prekážajú, pretože rušia náš vnútorný pokoj. O čom svedčí odpor k zvoneniu v mestách?

Piatkovú (5. marca) časť seriálu o zvonoch venujeme nechcenému pôstu zvonov. Ide o novodobý fenomén vzťahu ľudí k zvonom ako to vystihol básnik Dano Raus, keď napísal: „Zvony zvonili na všetky strany ako keby prišiel koniec sveta. Toľko zvonili tie zvony. Udýchané hlasy posledných končín zeme. Zvysoka zvonili dolu do ľudských pohľadov a slnko i vzduch znehybneli. A ľudia sa zastavovali a pýtali sa ich: zvony, prečo toľko zvoníte? A zvony odpovedali: pretože to máme prikázané. Tak burcovali tie tóny celé mesto až nebolo človeka ktorý by sa nepýtal: čo sa to deje? Toľko tie zvony zvonili... „
O tom ako vyzerá v praxi nechcený pôst zvonov nám porozpráva mozaika hostí z rôznych cirkví. Ako prvý porozpráva košický zvonár Róbert Farkaš.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.