TopTip

Zo zahraničia
Podnety z Vatikánu i Arsu v deň spomienky na patróna kňazov

Podnety z Vatikánu i Arsu v deň spomienky na patróna kňazov

V deň liturgickej spomienky patróna kňazov sv. Jána Máriu Vianneya sa Svätý Otec František prihovoril cez sociálnu sieť osobitne kňazom: „Drahí bratia kňazi, prosme si od Pána, aby sme boli ľuďmi, ktorí dosvedčujú svojím životom to spolucítenie a milosrdenstvo, ktoré nám môže dať len Ježiš.“

Pripomeňme, že práve pred rokom, 4. augusta 2019, vydal Svätý Otec  osobitný list kňazom pri 160. výročí smrti svätého arského farára.

Kardinál Pietro Parolin v pútnickej svätyni Ars

Pri hlavnej slávnosti v pútnickej svätyni vo francúzskom Arse dnes predsedal ako hosť kardinál Pietro Parolin. Vatikánsky štátny sekretár sa okrem homílie pri svätej omši prihovoril aj v popoludňajšej prednáške na tému: „Pápež František a kňazi, kráčajúc s Božím ľudom“.

Od prvého a ústredného miesta modlitby v živote kňaza prešiel ďalej kard. Parolin k potrebe vychádzania von k veriacim, ktoré korešpondujú s  pôsobením svätého arského farára v kontexte odkresťančenej spoločnosti po francúzskej revolúcii. V treťom bode zdôraznil význam, aký pápež František pripisuje príprave homílie a katechizácii, čo opäť pekne ilustruje kazateľská činnosť sv. Jána Máriu Vianneya.

Štvrtým momentom je srdce kňazskej služby, slávenie Eucharistie. Piatym je služba načúvania, čiže spovedanie ako „služba milosrdenstva“. Vzhľadom na súčasný bolestný stav na niektorých miestach sveta, keď sa mnohí veriaci spovedajú len veľmi málo alebo vôbec, kardinál Parolin pripomenul, že pomôcť veriacim znovuobjaviť zásadnú dôležitosť tejto sviatosti si od kňaza vyžaduje trpezlivosť, neúnavné katechizovanie a milosrdenstvo.

Záverečnými dvoma podnetmi z magistéria pápeža Františka, ktoré jasne nachádzame aj vo Vianneyovom živote je láska k chudobným a dôverný vzťah k Panne Márii. „V srdci svätej Panny je čisto milosrdenstvo“, citoval kardinál Parolin patróna kňazov.

Pri svojej návšteve areálu pútnickej svätyne v Arse kardinál Parolin požehnal tamojšiu novú pútnickú trasu pomenovanú podľa konžského kardinála Émileho Biayendu. Arcibiskup Brazzaville, zavraždený v roku 1977 je známy ako veľký ctiteľ svätého arského farára. Boží služobník kardinál Biayenda počas svojich štúdií v Lyone často putoval do Arsu. Od roku 1995 prebieha proces jeho blahorečenia.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 01.10.2020

  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za telesné a duševné uzdravenie ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra, za manželov Tomáša a Mirku, za počatie zdravého bábätka. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Aby sme si stále boli nápomocní a držali spolu. Nech nám archanjel Michal pomáha bojovať proti zlému. Miroslava
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.