TopTip

Zo zahraničia
Policajný zásah na omši v Paríži: Arcibiskup Aupetit protestuje

Policajný zásah na omši v Paríži: Arcibiskup Aupetit protestuje

Parížsky arcibiskup ostro kritizoval chovanie polície, ktorá chcela prerušiť nedeľnú svätú omšu v jednom z kostolom hlavného mesta. "Žijeme v dobe, ktorá nám pripomína málo šťastné obdobie francúzskych dejín, ako bola okupácia," povedal arcibiskup Michele Aupetit. Pripomenul, že podľa platného práva môžu ozbrojení policajti vstúpiť do kostola iba so zvolením farára alebo v prípade ohrozenia verejného poriadku. Podľa parížskeho arcibiskupa došlo k porušeniu tohto zákona.

Zásah sa odohral v kostole sv. Ondreja. Miestny farár Philippe de Maistre slúžil svätú omšu vysielanú do jeho farnosti. Podľa smerníc pre obmedzenie bohoslužieb sa na nej mohli zúčastniť iba tí, ktorých prítomnosti je nevyhnutná k priebehu a prenosu liturgie. V zmysle tohto pravidla bol v kostole aj organista, spevák, miništrant a traja veriaci laici, ktorí sa striedali v liturgických čítaniach a pri modlitbe veriacich.

Svätá omša sa konala za zatvorenými dverami, avšak - ako konštatoval arcibiskup Aupetit - akýsi "neprajný" sused oznámil polícii, že sa v kostole koná tajná omša. Policajti vtrhli do kostola a požadovali prerušenie liturgie. Miništrant, ktorý zhodou okolnosti bol sám profesiou policajt, sa ujal vyjednávania. Nakoniec bola svätá omša obnovená, avšak lektori boli donútení opustiť kostol.

Je potrebné zachovať si zdravý rozum a skoncovať s týmto cirkusom, uviedol arcibiskup Aupetit v komentári ku škandálnemu chovaniu policajtov. Zároveň varoval, že pokiaľ sa to nezmení, bude nutné protestovať rozhodnejším spôsobom.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.