TopTip

Politici navrhujú prorodinné opatrenia

Politici navrhujú prorodinné opatrenia TK KBS

V posledných dňoch sa medzi politikmi doslova roztrhlo vrece s návrhmi na prorodinné opatrenia. Minister financií Igor Matovič navrhuje podporu na každé dieťa dvesto eur. Mimoparlamentné KDH prišlo s návrhom, aby matky školopovinných detí mali dvanásť dní plateného voľna naviac a Sloboda a solidarita zase chce spojiť materský, rodičovský a tehotenský príspevok do jednej dávky. Liberáli chcú tiež zvýšiť podporu pre vysokoškoláčky, matky živnostníčky a zvýšiť navrhujú aj náhradné výživné. Umožniť chcú súbeh rodičovskej dávky a mzdy, a tiež zvýšiť podporu pre osamelé matky, či zvýšiť podporu na jasle a škôlku. Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu prorodinné opatrenia víta. Vyzýva však, aby sa o týchto návrhoch hovorilo seriózne a komplexne, a aby to neboli len populistické vyjadrenia. 

V týchto dňoch prišli viacerí politici s návrhom podporiť rodiny s deťmi. Prvý s týmto nápadom vyšiel minister financií a predseda OĽaNO Igor Matovič. „Chceme zaviesť dvesto eur na dieťa, na každý jeden mesiac.“
V stredu sa so svojim návrhom pred kamery postavilo aj mimoparlamentné KDH. To chce zvýšiť progresívny daňový bonus a umožniť matkám školopovinných deti mať v roku o dvanásť dní plateného voľna viac. Hovorí členka predsedníctva Martina Holečková: „Pracujúca matka školopovinných detí by mala mať jeden piatok v mesiaci ako deň plateného voľna naviac.“ Kresťanskí demokrati svoj návrh odovzdali na ministerstve práce. Hovorkyňa ministerstva Michaela Slivková Kirňaková tvrdí, že s dokumentom sa potrebujú oboznámiť. Potvrdila však, že rezort práce už niekoľko mesiacov rokuje o zmene prorodinnej politiky s ministerstvom financií. „Definitívny koncept zatiaľ nebol dohodnutý, a preto sa dovtedy nebudeme k tomu konkrétnejšie vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa.
A do tretice s návrhom na prorodinné opatrenia prišla aj Sloboda a solidarita. Expert na dane a odvody Jozef Mihál podotkol, že vysokoškoláčky, ktoré nie sú nemocensky poistené, majú v súčasnosti nárok len na znížený rodičovský príspevok vo výške 270 eur mesačne. Navrhujú zvýšenie na 361 eur. Strana chce tiež zvýšiť náhradné výživné pre osamelé matky z 32 eur mesačne na 130. „Aby sa ženy nebáli mať dieťa skôr ako v tridsiatke,“ povedal Mihál.
Predseda Asociácie za život a rodinu Tomáš Kováčik upozorňuje, že dávky nie je to jediné, čo rodinám pomôže. „Tam je potrebné byť trošku opatrný, čo sa týka očakávaní. Jednoducho potrebujeme sa na tú problematiku pozrieť komplexne, zanalyzovať situáciu.“
Viacerí odborníci sa pýtajú odkiaľ na to štát vezme peniaze. Návrh ministra financií by stál Slovensko ročne asi 2,5 miliardy eur, návrh SaS by vyšiel zhruba do pol miliardy eur.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison pour terrain étroit.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.