TopTip

Politickí väzni si pripomenuli obete násilnej kolektivizácie

Politickí väzni si pripomenuli obete násilnej kolektivizácie TK KBS

Politickí väzni v Bratislave si pripomenuli obete násilnej kolektivizácie. Ich osudy už deväť rokov pripomína aj pamätná tabuľa pred budovou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Obete násilnej kolektivizácie tvoria najväčšiu skupinu, ktorú perzekvoval komunistický režim. Podľa predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Petra Sandtnera ide o roľníkov, gazdov, ktorých označili za dedinských boháčov, hoci mnohí mali len zopár hektárov pôdy. „Vlastnými rukami si dorábali svoj chlieb a preto si ho tak vážili. Keď ich nútili odovzdať majetok do družstva, viacerí radšej spáchali samovraždu. Nechceli odovzdať majetok tým, ktorí nikdy nepracovali a nemali skúsenosti,“ zdôraznil Peter Sandtner, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska.
Aj dedko Eleny Vrablecovej ako roľník zomrel vo väzení. Nielen jeho osud pripomína aj pamätník v areáli kostola v Chorvátskom Grobe. „Pamätník pripomína zlo, ktoré si musíme pamätať, aby sme ho nemuseli opäť zažiť,“ povedala.
Väznení boli aj rodičia kňaza dominikána, pátra Hilára Jozefa Štefurika. „Bol som malý chlapec 5,6,7-ročný a bolo to  kruté. My, moji rodičia a starí rodičia tvrdo pracovali na poliach a museli odovzdávať kontingenty, za ktoré vlastne nič nedostali,“ spomína.
Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Milan Kyseľ priznal, že ani po 30-ich rokoch nie sú tieto neprávosti napravené a mnohým reštituentom ich majetok nebol navrátený. „Je neuveriteľné, že komunisti dokázali znárodniť majetky za tri roky a my sa ani za vyše tri desaťročia stále neblížime do cieľovej rovinky. Tento smutný príbeh nech nám je mementom a morálnym poučením, aké nebezpečenstvo plynie zo snahy štátu zasahovať do súkromného vlastníctva,“ konštatoval.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Piccola casa con terrazza. Questa soluzione abitativa può essere costruita come bifamiliare con un progetto speculare.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.