TopTip

Zo zahraničia
Pomník nenarodeným deťom

Pomník nenarodeným deťom Pomník nenarodeným deťom od slovenského sochára Martina Hudáčka.

Prvého novembra bol na miestnom cintoríne vo valencijskom meste Torrent posvätený Pomník nenarodeným deťom. Na území Španielska ide o jediné miesto, kde rodičia môžu dôstojne pochovať svoje nenarodené dieťa.

Súčasťou pietneho komplexu je socha Panny Márie Ochrankyne a patrónky Valencie. V jej blízkosti autori projektu umiestnili nový pamätník s miestami posledného odpočinku nenarodených detí. Dominantným symbolom je biely anjelik s prekríženými rukami, stelesňujúci nevinnosť a čistotu všetkých detičiek, ktoré z rôznych dôvodov neprišli na tento svet.

Dielo citlivo komunikuje odkaz nádeje, po ktorej prahnú ich rodičia, a zároveň vyzýva k zamysleniu nad témou ochrany nenarodených detí a ich práva na dôstojné zaobchádzanie. Tiež otvára možnosť hovoriť o bolesti, duševnej prázdnote a nepochopení, ktoré ženy prežívajú po spontánnom alebo umelom potrate. Pamätník im poslúži ako malá čiastočka do mozaiky vyrovnávania sa s veľkou stratou, no celú spoločnosť zároveň upozorňuje na ľahostajnosť voči téme nenarodených detí.

Iniciatívu postavenia pietneho miesta na valencijskom cintoríne zrealizovala Asociácia Torrent Sí a la Vida, ktorá sa venuje ochrane života a podpore tehotných žien. Za svoje poslanie si vytýčila dosiahnuť priznanie dôstojnosti ľudskej bytosti od momentu jej počatia a za akýchkoľvek okolností.

„Touto iniciatívou chceme poukázať na víťazstvo kultúry života nad kultúrou smrti,“ povedala riaditeľka asociácie Amparo Baviera. A zdôraznila, že sprievodným cieľom projektu je poskytnúť smútiacim rodičom pietne miesto, kde sa môžu rozlúčiť a uctiť si pamiatku svojho nenarodeného dieťaťa.

Španielsky denník ABC v tejto súvislosti pripomína, že v spoločnosti prevláda trend sociálnej necitlivosti voči nenarodeným deťom. Denník upozorňuje, že táto téma prerástla do spoločenského tabu. Viaceré asociácie a nemocnice v Španielsku sa preto venujú problematike nenarodených detí cestou psychologickej podpory a najmä hľadania možností, ako legálne rozšíriť a spružniť prevzatie pozostatkov nenarodeného dieťaťa, aby sa rodičia mohli s ním rozlúčiť dôstojne a v súlade so svojím kresťanským presvedčením.     

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.