TopTip

Popri Roku sv. Jozefa bude aj Rok rodiny

Popri Roku sv. Jozefa bude aj Rok rodiny

 

Koniec roka 2020 sa vo Vatikáne niesol v znamení pápežovej nečakanej zdravotnej indispozície. Už tradične sa na prvé vešpery zo slávnosti Panny Márie Bohorodičky pápež v Bazilike sv. Petra poohliada vo svojej homílii nad uplynulým rokom. Tentokrát jeho myšlienky prezentoval dekan kardinálskeho kolégia, kardinál Ján Krstiteľ Re. Dôvodom boli zdravotné problémy Svätého otca, konkrétne bolestivý zápal sedacieho nervu známy tiež ako ischias. Z tohto dôvodu František nemohol sláviť ani slávnostnú liturgiu zo spomínanej slávnosti v prvý deň nového občianskeho roka. Namiesto neho bohoslužbe predsedal kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice.

Ešte predtým však stihol pontifik učiniť rozhodnutie, ktoré sa týka práve sa začínajúceho roku 2021. Iba pred niekoľkými týždňami totiž oznámil slávenie špeciálneho tematického Roku sv. Jozefa, ktorý sa už začal. Od 19. marca roka 2021 sa k nemu pridruží aj zvláštny rok rodiny. Dátum začatia tohto roku v deň slávnosti sv. Jozefa bolvybraný v súvislosti s piatym výročím zverejnenia posynodálnejapoštolskej exhortácie Amoris laetitia. Od nej je prevzatý aj titul tohto osobitného roka ako Roku rodiny Amoris laetitia, ktorý vyvrcholí desiatym Svetovým stretnutím rodín, ktoré je plánované na jún 2022 v Ríme. V cirkvi sa tak po prvýkrát budú počas niekoľkých mesiacov prekrývať dva tematické roky: Rok sv. Jozefa a Rok rodiny.

Skúsenosť pandémie silnejšie vyniesla na svetlo centrálnu úlohu rodiny ako domácej cirkvi a zdôraznila význam vzťahov medzi rodinami, ktoré robí cirkev „rodinou rodín“, ako sa píše v samotnej exhortácii. Prostredníctvom duchovných, pastoračných a kultúrnych iniciatív naplánovaných na spomínaný tematický rok rodiny pápež zamýšľa osloviť všetky cirkevné spoločenstvá na svete a povzbudiť každého jednotlivca, aby bol v spoločnosti svedkom rodinnej lásky. V rámci celoročnýchiniciatív dostanú farnosti, diecézy, univerzity, cirkevné hnutia a rodinné združenia k dispozícii materiály o rodinnej spiritualite, formácii a príprave na manželstvo, o citovej výchove mládeže, o svätosti manželov a rodín, ktoré žijú sviatosť manželstva v každodennom živote. Vatikánske Dikastérium pre laikov, rodinu a život pripravilo pri tejto príležitosti ajosobitné internetové stránky venované tomuto špeciálnemu roku, ktoré už teraz poskytujú v piatich jazykoch informácie a materiály k jeho prežívaniu.

Okrem tohto rozhodnutia pápež schválil aj nový apoštolský list s názvom „Lepšia organizácia“, ktorý sa týka presunutia fondov Štátneho sekretariátu Svätej stolice pod dozor Správy majetku Apoštolskej stolice a pod kontrolu Ekonomického sekretariátu. Tento dokument predstavuje ďalší dôležitý krok v reforme Rímskej kúrie. Cieľom je znížiť počet ekonomických vedúcich pracovníkov Svätej stolice a konkretizovať ekonomickú a finančnú správu, ako aj riadenie a rozhodovanie v úradochzameraných na túto oblasť.

V praxi to znamená, že tzv. „Administratívny úrad“ Štátneho sekretariátu už nebude mať v náplni spravovanie či rozhodovanie ohľadom fondov a finančných investícií. Spolu s tým dokument zavádza väčšiu kontrolu a lepšiu transparentnosť aj pre známy „Halier sv. Petra“ a pre fondy, ktoré pochádzajú z darov veriacich z celého sveta. Okrem toho sa posilňuje špecifická kontrola niektorých subjektov prepojených so Svätou stolicou, ktoré spravujú účty a zdroje pochádzajúce zo spomínaných darov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.