TopTip

Posvätili nový pravoslávny kostol v sultanáte Omán

Posvätili nový pravoslávny kostol v sultanáte Omán zdroj foto: pexels.com

Grécko-pravoslávny patriarcha Antiochie Ján X. Yazigi posvätil nový chrám v Ománe. Ako informovala nadácia Pro Oriente a spravodajská služba „Fides“, obrad posviacky bol vyvrcholením patriarchovej viacdňovej pastoračnej návštevy v tejto krajine. Arabský polostrov spadá do jurisdikcie Antiochijského grécko-pravoslávneho patriarchátu. Počas svojej pastoračnej návštevy Ján X. opakovane vyzdvihol sultanát Omán ako tolerantnú krajinu, v ktorej všetci občania môžu žiť v harmónii a mieri.

Nový chrám sa nachádza v hlavnom meste Maskat. Pozemok daroval sultán Qabus Bin Said Al Said, ktorý zomrel v roku 2020. Na chrámovej posviacke sa zúčastnil nový sultán Haitham bin Tariq bin Taymur Al Said. A jemu patriarcha vyslovil srdečné poďakovanie.

Nový grécko-pravoslávny chrám je venovaný svätému Arethasovi. Ide o mučeníka, ktorý bol na čele juhoarabského mesta Nadžran a zastával vedúcu úlohu aj v tamojšej kresťanskej komunite. Zavraždili ho v roku 523 spolu s mnohými ďalšími kresťanmi. Nadžran, ktorý v roku 1934 dobyla Saudská Arábia, sa nachádza priamo na súčasnej hranici s Jemenom. Svätý Arethas je uctievaný nielen v pravoslávnej, ale aj v katolíckej, arménskej, etiópskej a sýrskej cirkvi.

Dnešný Omán má okolo päť miliónov obyvateľov. 86 percent populácie predstavujú moslimovia. Kresťania tu majú 6,5 percentný a hinduisti 5,5 percentný podiel na obyvateľstve. Miestni kresťania pochádzajú najmä z Indie, Pakistanu a Bangladéša. Najsilnejšou kresťanskou konfesiou sú katolíci. V roku 2019 v meste Salalah posvätili nový katolícky kostol. V Ománe sú aj koptskí, grécko-pravoslávni, sýrsko-ortodoxní a protestantskí kresťania.

Kresťania majú v sultanáte kultovú slobodu. Hoci je právny systém v tejto krajine založený na moslimskom práve šaría, medzi kresťanmi a moslimami, ktorých väčšinu predstavujú ibaditi, vládne dobré porozumenie. Ibaditi tvoria popri sunnitoch a šiitoch tretiu veľkú skupinu veriacich v islame. Omán má osobitné ministerstvo, ktoré dozerá na zachovávanie náboženského mieru.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de casa unifamiliar de una sola planta con 4 habitaciones con aparcamiento cubierto para dos vehículos.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.