TopTip

Pred 100 rokmi boli v Nitre vysvätení traja slovenskí biskupi

Pred 100 rokmi boli v Nitre vysvätení traja slovenskí biskupi TK KBS

Pred 100 rokmi boli v Nitre vysvätení traja slovenskí biskupi Karol Kmeťko, Marián Blaha a Ján Vojtaššák. Toto výročie si v týchto dňoch pripomínajú na viacerých miestach po Slovensku. Spišská diecéza ďakovala za dar biskupskej služby Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka minulý týždeň. 

 

V Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule celebroval svätú omšu arcibiskup Cyril Vasiľ, apoštolský administrátor Košickej eparchie. Rádio Lumen ju odvysielalo v priamom prenose. „Stretávame sa v tejto starobylej katedrále 100 dní potom, ako sme sa tu v obmedzenom počte tiež zišli na poslednej rozlúčke s biskupom Štefanom Sečkom. 100 rokov je už historické obdobie, umožňujúce vnímanie z nadhľadu, s väčšou dávkou objektivity, nezaujatosti, spravodlivosti,“ povedal vladyka Cyril.


Diecézny administrátor Spišskej diecézy Ján Kuboš vo svojom príhovore vyjadril vďaku za dar, ktorý diecéza dostala v osobe Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. „Ako 74-ročný bol nespravodlivo odsúdený na 24 rokov väzenia a kupodivu ani kruté komunistické väzenie ho za 13 rokov znevažovania a týrania neodlúčilo od Kristovej lásky,“ zdôraznil biskup Kuboš.


Spišská diecéza pozvala veriacich obetovať ťažkosti a bolesti, čo momentálne prežívajú, aj za zdarný priebeh kauzy blahorečenia. „Chcem využiť aj túto príležitosť a poprosiť všetkých ľudí, aby vo svojich modlitbách a obetách pamätali na všetkých, ktorí sú do kauzy blahorečenie Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka zapojení, či už tu na Slovensku alebo v Ríme, aby nás kauza blahorečenia navzájom spojila a aby naše modlitby a obety priniesli ovocie,“ povedal postulátor procesu blahorečenia Peter Jurčaga.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.