TopTip

Pred 20 rokmi povýšili Chrám svätého Egídia na baziliku

Pred 20 rokmi povýšili Chrám svätého Egídia na baziliku

Bardejovčania si v novembri pripomenú 20. výročie povýšenia gotického Chrámu svätého Egídia na baziliku minor. Pri tejto príležitosti je plánovaná ďakovná svätá omša, ktorá sa uskutoční v pondelok 23. novembra a celebrovať ju bude košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Súčasne bude odprezentovaná znovuobjavená zreštaurovaná vstupná brána z roku 1655.

Unikátna vstupná brána z roku 1655 bola ešte pred niekoľkými rokmi uložená v chráme pod chórom. Počas jej reštaurovania v januári 2019 objavili pod renesančnou vrstvou staršiu bránu z gotického obdobia. Na slávnosti v novembri sa táto zreštaurovaná Brána do neba, ako je to na nej po nemecky napísané, zaskvie v plnej kráse. „Bola pôvodne osadená v južnom vchode z námestia a slúžila až do veľkého požiaru mesta v roku 1878. Brána je teraz skutočne nádherná a má nevyčísliteľnú hodnotu, nakoľko je bohato zdobená a obsahuje niekoľko vzácnych artefaktov verne vyjadrujúcich historické, cirkevné a spoločenské dianie svojej doby," uvádza Jozef Krajči.

Bránu do neba zreštauroval akademický sochár Martin Kutný a k tejto udalosti bola vydaná aj publikácia. Brána bude ďalším lákadlom pre návštevníkov baziliky. „Bazilika sv. Egídia, v poradí siedma na Slovensku, takto získava do svojho mobiliára ďalší úžasný prvok, ktorý bude pre bardejovských veriacich, pre turistov i hostí iste veľkým magnetom čo do návštevnosti baziliky, nielen zo zvedavosti, ale i pre možnosť konania osobných meditácií k Pánovi v nádhernom prostredí," dodáva Krajči.

V novembri si Bardejov pripomenie ďalšie okrúhle jubileum. Od zápisu historického jadra mesta do zoznamu UNESCO uplynulo tiež 20 rokov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.