TopTip

Zo zahraničia
Pred 25 rokmi zdobil Vatikán vianočný strom zo Zázrivej

Pred 25 rokmi zdobil Vatikán vianočný strom zo Zázrivej

Uplynulo 25 rokov od chvíle, keď sa na Vatikánskom námestí rozžiaril slovenský smrek zo Zázrivej, dar Slovenska Svätému Otcovi Jánovi Pavlovi II.

Bolo to 17. decembra 1994 predpoludním, keď pápež prijal slovenských pútnikov na osobitnej audiencii.

Časopis Hlasy z Ríma referoval o udalosti týmito slovami: „Do audienčnej auly Pavla VI. prišlo do tritisíc Slovákov na mimoriadnu audienciu. Boli medzi nimi dvaja slovenskí kardináli: prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kard. Jozef Tomko a nitriansky sídelný biskup kard. Ján Chryzostom Korec, arcibiskup Ján Sokol, metropolita Slovenska, otcovia biskupi Mons. Hirka, Mons. Tondra, Mons. Tóth, Mons. Imrich,  Mons. Bober a v Ríme bývajúci biskup Mons. Hnilica, ako aj apoštolský nuncius pre Slovensku republiku arcibiskup Mons. Luigi Dossena.

Bol tam aj prezident Slovenskej republiky Michal Kováč s manželkou a s vládnou delegáciou, veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici dr. Anton Neuwirth a veľvyslanec SR pri Talianskej vláde dr. Martin Kontra s manželkou, veľa krojovaných zo Zázrivej, spevácke zbory ľudové i profesionálne.

Slovenskí veriaci zastupovali takmer všetky kraje Slovenska. Najviac ich bolo, pochopiteľne, z Oravy, odkiaľ previezli veľký vianočný strom do Vatikánu ako dar Svätému Otcovi. Bolo to krásne stretnutie veľkej rodiny veriacich. Stretnutie rodiny, ktorá sa tešila, že sa jej podarilo pripraviť pekný dar viditeľnej hlave Cirkvi. Táto radosť a slávnostnosť chvíle sa odzrkadľovala v hodinovom kultúrnom programe, ktorý predchádzal audienciu. Bolo to milé počúvať slovenských umelcov i detský zbor z Popradu a ľudový spev zo Zázrivej a slovenskú fujaru v modernej sále Nerviho“.

Dnes už svätý Ján Pavol II. sa prihovoril slovenských pútnikom týmito slovami. V mene pútnikov pozdravil Svätého Otca prezident Michal Kováč, ktorý pripomenul hodnoty, na ktorých stojí národná identita našej vlasti.

V to isté ráno, ešte pred spomínanou audienciou, prezident Michal Kováč zasadil vo Vatikánskych záhradách pamätnú lipu, za účasti delegácií Svätej stolice a Slovenskej republiky. Dnes je z malej lipky už pekne vyrastený strom. V deň 25. výročia to zdokumentovali aj pracovníci veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Svätej stolici na čele s veľvyslancom Marekom Lisánskym, ktorí sa na sociálnej sieti podelili so spoločnou fotografiou. Slovenská lipa stojí v hornej časti Vatikánskych záhrad, neďaleko Lurdskej jaskynky.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.