TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Pred 475 rokmi bol zvolaný Tridentský koncil

Pred 475 rokmi bol zvolaný Tridentský koncil

Pred 475 rokmi, bulou Laetare Jerusalem 19. novembra 1544, zvolal pápež Pavol III. do severotalianskeho mesta Trident (tal. Trento) devätnásty ekumenický koncil.

Jeho zvolanie si vynútila náboženská situácia vyvolaná reformáciou. Koncilu sa síce nepodarilo zachrániť jednotu Cirkvi, ale vytvoril vhodné podmienky na renesanciu duchovného života celým radom potrebných a účinných opatrení. Koncil spresnil, ujasnil, kde bolo treba, znova definoval učenie Cirkvi, upevnil disciplínu a položil základy rekatolizácie.

Koncil trval osemnásť rokov (za pontifikátu piatich pápežov) a pracovné zasadania sa konali v troch obdobiach.

V prvom období (od decembra 1545 do júna 1547) sa konalo desať zasadaní a prerokúvali sa najmä tie témy, ktoré reformátori napádali: vzťah medzi Svätým písmom a Tradíciou, dedičný hriech, ospravodlivenie skrze vieru v Ježiša Krista a sviatosti (bol stanovený ich počet sedem).

V druhom období (od mája 1551 do apríla 1552), ktorému predsedal sám pápež Július III., konalo sa šesť zasadaní a rokovalo sa hlavne o Eucharistii, sviatostiach pokánia (zmierenia) a posledného pomazania (po Druhom vatikánskom koncile pomazania chorých).

V treťom období (od januára 1562 do decembra 1563) za pápeža Pia IV. sa konalo jedenásť zasadaní. Zhromaždení konciloví otcovia sa zaoberali Oltárnou sviatosťou, sviatosťami kňazstva a manželstva. Okrem toho sa objasnila náuka o odpustkoch, očistci a venovala sa pozornosť otázkam disciplíny, indexu zakázaných kníh. Menovaniu biskupov, výchove kňazského dorastu a ďalším.

Koncil nariadil opravu kalendára, revíziu Martyrológia a Vulgáty, ďalej vydanie jednotného misála, katechizmu a breviára.

Tridentským koncilom Cirkev vstúpila do tzv. potridentského obdobia, ktoré trvalo 400 rokov a skončilo sa pontifikátom Pia XII.  

Najdôležitejší bádateľ Tridentského koncilu Hubert Jedin (1900 – 1980) videl v tomto koncile impulz k vnútornej obnove Cirkvi. Tridentský koncil nereštauroval stredovek, ale modernizoval organizáciu a pastoráciu Cirkvi.  

Zdroj: Š. Vragaš a kol., Teologický a náboženský slovník, II. diel, L - Ž, SSV, Trnava 2008.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 06.08.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na august: Za všetkých, ktorí pracujú a žijú na mori: za námorníkov, rybárov a ich rodiny
  • Úmysel KBS na august: Aby medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa bude konať v Budapešti, povzbudil veriacich k prehĺbeniu úcty ku Kristovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie rodiny a vnúčat, zvlášť vyprosujem a prosím o modlitby za uzdravenie Márie a Dianky. Monika
  • Za zdravie a Božiu pomoc rodine Paľovej. Katarína
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.