TopTip

Pred tristo rokmi, 31. mája 1721, bol blahoslavený Ján Nepomucký

Pred tristo rokmi, 31. mája 1721, bol blahoslavený Ján Nepomucký TK KBS

Pred tristo rokmi, 31. mája 1721, bol blahoslavený Ján Nepomucký, generálny vikár pražského arcibiskupa, brutálne umučený na rozkaz kráľa Václava IV. Tento svätec sa stal obeťou sporov, ktoré koncom stredoveku mali medzi sebou dvaja najväčší predstavitelia svetskej a cirkevnej moci v Českom kráľovstve. Podľa legendy však bol Ján spovedníkom kráľovnej a umučený mal byť preto, lebo odmietol prezradiť kráľovi spovedné tajomstvo. Vďaka tejto legende sa stal jedným z najzobrazovanejších a najpopulárnejších svätcov v Európe. Jeho sochy sú často na mostoch či v blízkosti vodných tokov a neprehliadnuteľná je i jeho svätožiara tvorená piatimi hviezdami. „Ide o človeka z ľudu, ktorý svojou húževnatosťou a svojím zanietením nadobudol pomerne významné vzdelanie, vďaka ktorému sa dostal do vysokých funkcií a ani v tých vysokých funkciách nepôsobil takým dojmom, že by nejakým spôsobom chcel hrať na viacero strán, ale čestne si plnil svoje úlohy a to až tak, že položil život,“ povedal turistický sprievodca Jozef Vaško.
Svätý Ján Nepomucký je patrón spovedného tajomstva. Je teda patrónom aj remesiel, ktoré nejakým spôsobom súvisia s vodou. Jemu sa stavali sochy na mostoch alebo v blízkosti nejakých vodných tokov. V čom spočíva vlastne to, že je tak spojený s vodou? „Bolo zažité, že Ján Nepomucký práve zomrel utopením. Podľa najnovších výskumov tomu tak nie je, pretože bolo dokázané antropologickým výskumom, že keď ho hodili do Vltavy z Karlovho mosta, bol už mŕtvy. Takisto podľa legendy našli jeho telo podľa piatich hviezd, ktoré sa vznášali nad miestom, kde teda bolo jeho telo zachytené na brehu Vltavy. No a týchto päť hviezd je taký hlavný atribút, podľa ktorého bezpečne vieme identifikovať svätého Jána Nepomuckého,“ vysvetlil Vaško.
O kulte a o tom, že ten kult bol živý svedčí tá skutočnosť, že už na konci 16 storočia, teda stodvadsať rokov pred blahorečením, čo je iba prvý stupeň k svätorečeniu, už bol Ján Nepomucký uctievaný ako národný svätec.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Exklusives Haus mit Keller und Garage.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.