TopTip

Novinka
Preteky čnosti: Pre koho bol návrat vydarený a pre koho nie?!

Preteky čnosti: Pre koho bol návrat vydarený a pre koho nie?!

Víťazi 2. série Pretekov čnosti vo Sv. zemi, zľava Anna a Radomír Gálovci, Viera Ďurašová a syn Viliam Dominik, Marianna a Miroslav Sejkaloví, vzadu Ľubomír Hučala, sprievodca o. Miroslav Labač a vpravo dole lekárka Irena Farkašová

Svätá zem. Miesto narodenia Spasiteľa sveta. Pôsobisko svätej rodiny, apoštolov a nasledovníkov. Miesto tragédie ľudstva. Ukrižovanie Ježiša Krista. Slzy a bolesť. Živá voda a krv baránka, ktorý sníma hriechy sveta. Najvýznamnejšie momenty kresťanstva, učenie katolíckej Cirkvi aj stret s úplne odlišnou kultúrou zažívali v novembri víťazi druhej série súťaže Preteky čnosti s CK Awertour.

Nezabudnuteľné zážitky. To si zo Svätej zeme odnášajú všetci pútnici a medzi nimi aj najčnostnejší ľudia zo Slovenska. Tí, sa práve vďaka príbehom, ktoré poslali do súťaže Preteky čnosti, dostali na vzácne pútnické miesta v Izraeli. V internetovom hlasovaní totiž získali najviac hlasov od čitateľov a poslucháčov Rádia Lumen.

V júni 2017 vyhral príbeh s názvom Manželka Anička o najmilšej manželke. Tak opísal svoju polovičku pán Radomír Gál. "Prekvapilo ma, že je tam veľmi teplo. Akoby sme sa vrátili 2000 rokov späť a ešte aj do leta. Už keď sme odlietali, kolegyňa z práce počula živý vstup z letiska a hneď mi písala sms za čo máme obetovať púť. Takže všetky prosby, ktoré cez nás ľudia poslali sme predkladali," ubezpečuje pán Radomír, ktorý sa s príjemným izraelským počasím nechcel rozlúčiť, čo jasne demonštrovali jeho trojštvrťové kraťasy.

Manželia Gálovci pracujú v piaristickej škole v Prievidzi. Vo Svätej zemi mysleli aj na všetkých študentov a spolupracovníkov. Presne vedeli, čo im chcú z týchto posvätných miest priniesť. "V Betleheme nás vítal nápis SHALOM. Uvedomila som si, že by som chcela ten pokoj priniesť aj domov do rodiny, aj všetkým, ktorých stretnem," zdieľa sa Anna Gálová a jedným dychom dodáva ako púť prežívali. "Náš duchovný sprievodca Miroslav Labač hneď v úvode povedal, že vo Svätom písme poznáme štyri evanjeliá a to piate budeme prežívať my tu. Myslím, že sa nám to dialo. Veľmi rada by som svoje dojmy a zážitky šírila ďalej v rodine," zaväzuje sa pani Anna.

V máji 2017 oslovil ľudí príbeh verných manželov Miroslava a Marianny Sejkových z Humenného. "Boli sme vo Svätej zemi prvýkrát. Je to také milostivé miesto. Nikdy by som si nepomyslela, že ja raz v živote budem na takých miestach kde chodil a žil Ježiš. Máme z toho veľkú radosť. Je to veľká Božia milosť. Ďakujeme Pánu Bohu a ľuďom, ktorí nám to umožnili. Prajem každému, aby navštívil Sv. zem, " prezdrádza pani Marianna Sejková.

Príbeh o verných manželoch napísal duchovný otec Martin z Humenného, ktorý sa vzdal svojej výhry, aby títo manželia mohli cestovať spolu ako vzor vernej a neotrasiteľnej manželskej lásky.  "Veľmi ma oslovila plavba po Galilejskom mori. Tužil som plaviť sa kadiaľ sa plavil aj Ježiš. Dali sme si záväzok, že počas pobytu chceme odložiť telefóny a vychutnávať si tento pokoj a to sa nám aj podarilo. Sme šťastní," neskrýva radosť pán Miroslav.

Návrat zo Svätej zeme nebol pre manželov Sejkovcov najvydarenejší. Na letisku v Tel Avive im naložili kufre do iného lietadla. Upokojovala ich aj pani doktorka Irenka Farkašová. Aj napriek tomu úsmev na perách nestrácali.

V apríli 2017 sme hľadali najpokornejšieho človeka. Zo všetkých príbehov si ľudí získal práve ten o lekárke Irenke Farkašovej. Autorka príbehu sestra Veronika sa výhry vzdala a tak do Svätej zeme putovala Vierka Ďurašová z Prešova, podľa slov jej syna - najmilšia mama. 13-ročný Viliam Dominik cestoval tiež. "Mňa najviac zaujal Múr nárekov, keďže ma fascinuje história. Je to jediný ostatok židovského chrámu, ktorý bol zbúraný rímskym cisárom Titom Flaviom. Boli sme tam v čase keď sa pre Židov začína Sabat. Zaujala ma aj autentická hrobka kráľa Dávida, ktorý bol druhým izraelským kráľom," čerstvo spomína Viliam Dominik Ďuraš.

Viera Ďurašová bola vo Svätej zemi prvýkrát. Zároveň to bola jej premiéra v lietaní. Aké sú jej dojmy po šťastnom návrate všetkých pútnikov? "Som šťastná, že sme všetci doma. Aj napriek pokojnému letu si s lietaním dám na ďalších pár desiatok rokov pokoj. Vo Svätej zemi bolo úžasne. Ďakujem v mene mojej rodiny," uzatvára pani Viera Ďurašová. Z letiska si to naši čnostní víťazi namierili domov do svojich rodísk, kde budú ešte dlho spomínať na nezabudnuteľnú púť v kolíske kresťanstva.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.