TopTip

Príbeh malého Kirilla, ktorý uteká pred vojnou

Príbeh malého Kirilla, ktorý uteká pred vojnou Malý utečenec z Ukrajiny

Tím Rádia LUMEN vycestoval na hranice s Ukrajinou. Utrpenie matiek s malými deťmi ich nenechalo chladnými. Prečítajte si osobnú skúsenosť Zuzany Szakácsovej, konateľky Rádia LUMEN.

Toto je Kirill, uteká zo Záporožia. Spolu so svojimi dvomi bratmi a mamou cestovali vlakom štyri dni. Tú cestu preplneným vlakom opisovali so slzami viacerí, ktorí prekročili slovenskú hranicu. Dvanásť ľudí v každom kupé, plné chodby, police. Aby sa dostali do vlaku ďalší,  vyhadzovali z okna batožinu. Deti plakali skoro celou cestou. Okná boli v noci zastreté, aby sa nestali terčom útokov. Cesta pripomínajúca hrôzy druhej svetovej vojny.
Zbalení do jedného kufra - tak by sa dalo nazvať postavenie utečenca z Ukrajiny. Mnohí so slzami v očiach...
S tímom Rádia Lumen sme boli na hraniciach v piatok 4. marca. Boli sme vo Veľkých Slemenciach aj Vo Vyšnom Nemeckom. Chceli sme aspoň trochu pomôcť... Videli sme však kopec úžasne zorganizovaných dobrovoľníkov rôznych cirkevných, rehoľných i občianskych iniciatív. Všetci podávali ruku utekajúcim. 
Cez hranice približne v 5 – 7 minútových intervaloch vychádzali Ukrajinci. Boli to v drvivej väčšine ženy, deti, starí rodičia, ľudia s rôznym hendikepom a zvierací miláčikovia. Indických študentov bolo len pár...
Za hranicami čakal na utekajúcich tím ľudí, väčšinou rehoľné sestry, ktoré sa s nimi v ukrajinčine rozprávali, či majú kam ísť. Ostatní sa snažili poskytnúť základné potreby... Vecí a potravín zo zbierok bolo veľmi veľa. Len utečenci si to veľmi nemali ako odniesť. Držali v rukách svoje kufríky, tašky, deti, zvieratá... Tých, ktorí nemali kam ísť, združovali dobrovoľníci a zháňali im ubytovanie. Ľudí odvážali ďalej autobusy alebo si po nich chodili dobrodinci s ponukou ubytovania. Niektorí cudzinci ponúkali odvoz a ubytovanie v západných krajinách. Veľmi dúfam, že obchod s bielym mäsom na tých chudákoch neryžuje.
Ak chcete pomôcť, šírte okolo seba ľudskosť. Nehľadajte vinníka vojny, ale pomáhajte konkrétne tým, ktorí tú vojnu musia trpieť.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Projet de maison avec garage unique et toit à pans. Le garage peut être supprimé de la maison.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.