TopTip

Zo zahraničia
Prinavrátili život opustenej obci

Prinavrátili život opustenej obci Ilustračná fotografia. Zdroj: FB/mesto Levoča

Malú dedinku Šapy v Smolenskej oblasti susediacej s Bieloruskom postihol podobný osud ako stovky iných ruských obcí. Po zániku poľnohospodárskych družstiev v 90. rokoch väčšina ich obyvateľov odišla za novým životom. Počet podobných dedín, či mestečiek, kde sa zastavil čas a kde seniori živoria z biedneho dôchodku, v Rusku naďalej rastie. Vidiečania sa vrátili k domácemu chovu, niekoľkí z nich pracujú na miestnej pošte alebo v škole, ak tieto inštitúcie v obci vôbec existujú.

Obci Šapy sa podarilo aspoň čiastočne zvrátiť neutešenú situáciu. Ani tu obyvatelia nemajú plyn, vodovod, kanalizáciu, mobilnú sieť a sužuje ich nezamestnanosť. Je tu však škola, počuť tu detský smiech a obyvatelia našli zmysel života. Po celom Rusku sú Šapy známe ako „dedina osvojených detí“. Miestne rodiny zachránili obec pred zánikom tak, že prijali do svojich rodín deti z detských domovov.

Príklad odvahy hodný nasledovania poskytli v roku 2006 tri učiteľky z miestnej základnej školy. „K 1. septembru 2006 sme učili 12 žiakov. To znamená, že nám hrozilo zatvorenie školy z dôvodu nedostatku detí. Rozhodli sme sa, že musíme začať konať a vziať situáciu do svojich rúk. Nepociťovala som žiadne obavy, no keď sme pricestovali do detského domova, pohľad na deti bol ťažký. Nemôžete odtiaľ vziať všetky, aj keby ste si to želali,“ spomína si učiteľka Svetlana Jegorova.

Po tejto skúsenosti v Šapoch pribudlo 5 nových žiakov. Miestni obyvatelia spočiatku skutok pedagogičiek odsudzovali. Boli presvedčení, že spolu s deťmi z detských domov v obci narastie kriminalita. A preto nechýbali slovné útoky, ohováranie, avšak obavy niektorých domácich sa nakoniec nepotvrdili, práve naopak. Neprešlo veľa času a iniciatívu troch učiteliek nasledovali ďalšie rodiny.

Aktuálne žije v Šapoch vyše 40 osvojených detí. Za posledných 13 rokov miestni obyvatelia prijali vyše 70 detí z detských domovov. V dedine funguje škola aj škôlka, dokončená bola výstavba pravoslávneho kostola sv. Michala Archanjela.

Malý sociálny experiment silne ovplyvnil vzájomné vzťahy miestnych obyvateľov. Sami konštatujú, že sú k sebe ohľaduplnejší, viac sa zaujímajú o dianie v obci. Hoci väčšina detí neskôr po čase z dediny odchádza, zostávajú v kontakte s rodinami, vďaka ktorým mali možnosť pocítiť teplo domova.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.