TopTip

Prípravy mesta Košice na návštevu pápeža Františka vrcholia

Prípravy mesta Košice na návštevu pápeža Františka vrcholia TK KBS

Prípravy mesta Košice na návštevu pápeža Františka vrcholia. V centre Košíc bude pripravený aj sprievodný program. Mesto ním chce priblížiť atmosféru najmä tým, ktorí sa na podujatiach s pápežom nemôžu osobne zúčastniť. Primátor Jaroslav Polaček informoval, že od piatka majú inštalovať kvetinovú, či vlajkovú výzdobu.
„Dnes už vieme, že máme k dispozícii 850 dobrovoľníkov. Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí sa rozhodli byť dobrovoľníkmi, a najmä tým, ktorí pracujú na magistráte mesta a rozhodli sa do tejto skupiny dobrovoľníkov vstúpiť. K dispozícii v deň 14.9. bude 250 policajtov, ktorí sú v službách mesta Košice, a takisto verím, že nič, čo sme pripravili, nezlyhá. Sme pripravení ešte v piatok urobiť posledný kontrolný deň, či už pri ceste na Lokomotívu, samotnú Lokomotívu a takisto Lunik IX,“ povedal Jaroslav Polaček, primátor Košíc:
Jaroslav Polaček pripomenul, že prípravy zahŕňali aj opravu niekoľkých ciest, ktoré plánovali zrekonštruovať neskôr. „Urýchlili sme tento proces hlavne v okolí štadióna Lokomotívy, to je Kostolianska cesta a Kavečianska cesta. Zároveň v tejto chvíli vrcholia práce cesty na letisko, ktorá tiež bola v pláne a chceli sme ju robiť na jar budúceho roka. A takisto Košičania zaregistrovali, že opravovali sa aj cesty smerom na Lunik IX. Tu chcem ale povedať, že veľká vďaka štátu, vláde, ministerstvu financií, ktoré na všetky tieto opravy, týkajúce sa najmä Lunika IX, vyčlenilo extra prostriedky a tieto prostriedky neplatia Košičania, ale sú prostredníctvom vlády.“
S programom začnú na Dolnej bráne v nedeľu o 17:00 divadelným plenérom a ukončia ho 18. septembra večer v Kostole Nanebovzatia Panny Márie svetovou premiérom kantáty skladateľa Ľuboša Bernáta Tu es Petrus. Súčasťou programu, ktorý zabezpečuje mesto Košice, bude na Hlavnej ulici okrem iného vysielaný aj prenos z návštevy pápeža. Mesto plánuje Svätému Otcovi odovzdať dva dary: knižnú publikáciu vytvorenú z kresieb žiakov Materskej a Základnej školy na Luniku IX, ako aj vyobrazenie sv. Alžbety Uhorskej.

Zo šamotového materiálu ju vytvorila košická umelkyňa Andrea Čepišáková. „Socha vznikla zo šamotového materiálu, z hliny, z ktorej sa vyrábajú rôzne priemyselné, industriálne artefakty, ale takisto z hliny, ktorá má bohatú tradíciu. Na Slovensku boli rôzne remeselné dielne, takže je to taká určitá spomienka, aj väzba na hlboké tradície keramiky u nás. Mojím odkazom je možno povedať týmto dielom alebo touto prácou, že sv. Alžbeta je svätica, ktorá je aktuálna aj v 21. storočí. Myslím si, že všetci z nás sme pozvaní k tomu, aby sme pomáhali, aby sme mali oči otvorené pre potreby núdznych, pre potreby ľudí biednych, alebo ľudí, ktorí sú na periférii, na okraji. Myslím si, že o tom aj rozpráva Svätý Otec a pozýva nás všetkých k tomu, aby sme svojím pričinením, svojou kreativitou pracovali a spolupracovali na tvorbe niečoho, čo nás presahuje, na tvorbe večnosti,“ povedala umelkyňa.
Na plášti sochy je vyobrazený detail z košického erbu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa familiare a forma di L con terrazza coperta e ampia zona d'ingresso. La forma del tetto può essere modificata.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.