TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Prvý vatikánsky koncil

Prvý vatikánsky koncil

Prvý vatikánsky koncil zvolal pápež Pius IX. 29. júla 1868 bulou Aeterni Patris. Tento v poradí 20. všeobecný koncil Katolíckej cirkvi sa začal 8. decembra 1869 vo Vatikáne.

24. apríla 1870 konciloví otcovia jednomyseľne prijali dogmatickú konštitúciu De fide catholica, ktorá obsahovala základné náuky kresťanstva.

Keď rokovali o schéme De Ecclesia Christi, ktorá obsahovala aj stať o neomylnosti pápeža, konciloví otcovia sa rozštiepili na dva tábory. Niektorí z Vatikánu odcestovali.

Zvíťazila väčšina a tak 18. júla 1870 Pius IX. schválil dogmatickú konštitúciu Pastor aeternus, v ktorej proklamoval, že pápež v oblasti viery a mravov, ak niečo vyhlási slávnostne (ex catedra), je neomylný.

Pripomeňme, že...

Neomylnosť (lat. infalibilitas) je Boží dar (charizma), ktorý Kristus prisľúbil (Mt 28,18; Mk 16,15-16; Sk 1,8; 26,17) a Duch Svätý udeľuje Kristovej Cirkvi (Sk 2,1-4; 9,15; 2Tim 4,1-4), aby viedla ľudí k spáse.

Neomylnosť je účasťou na Kristovej autorite. Vykonávanie tejto charizmy môže mať viacero podôb. Najvýraznejšie sa prejavuje ako nadprirodzený zmysel pre vieru u Božieho ľudu (Lumen gentium 12,25) a ako charizma spojená s Učiteľským úradom pápeža (dogma o neomylnosti, Katechizmus Katolíckej cirkvi 891).

Neomylnosť prisľúbenú Cirkvi má aj zbor biskupov, keď vykonáva najvyšší učiteľský úrad spolu s Petrovým nástupcom, predovšetkým na ekumenickom koncile (Lumen gentium 25). Charizma neomylnosti sa vzťahuje len na pravdy viery a mravov.

Zdroj: Štefan Vragaš a kol., Teologický a náboženský slovník. II. diel, SSV, Trnava 2008.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.