TopTip

Putin žiada prinavrátenie ruského chrámu v Jeruzaleme

Putin žiada prinavrátenie ruského chrámu v Jeruzaleme zdroj foto: pexels.com

Ruský prezident Vladimir Putin písomne ​​požiadal izraelského premiéra Naftaliho Bennetta o schválenie prinavrátenia chrámu Alexandra Nevského v jeruzalemskom starom meste Moskve. Ako v pondelok informovali izraelské médiá, prinavrátenie je súčasťou dohody spred dvoch rokov o prepustení izraelsko-americkej ženy väznenej v Rusku pre prechovávanie drog.

Podľa správ po prepustení 26-ročnej ženy začal kataster izraelského ministerstva spravodlivosti prevod kontroly nad chrámom na Moskvu. Jeruzalemský okresný súd však minulý mesiac proces registrácie zastavil s odôvodnením, že sa môže uskutočniť len pod dohľadom izraelskej vlády.

Bývalý ruský premiér Sergej Stepašin minulý piatok na okraji konferencie v takzvanom ruskom zariadení v centre západného Jeruzalema informoval o tomto liste. Stepašin je predsedom Cisárskej pravoslávnej palestínskej spoločnosti. Ide o jednu z organizácií zodpovedných za ruské posvätné miesta v Izraeli. Stepašin vyhlásil, že Rusko už päť rokov pracuje na tom, aby toto zariadenie dostalo pod svoju kontrolu.

Chrám Alexandra Nevského sa nachádza hneď vedľa Baziliky Božieho hrobu v takzvanom Alexandrovom dvore, ktorého vlastníctvo je takisto nejasné. Chrám postavený na konci 19. storočia je považovaný za jednu z najvýznamnejších ruských pamiatok v starom Jeruzaleme a za cieľ pútnikov. Po ruskej revolúcii v roku 1917 ruskí emigranti žijúci na Západe prevzali kontrolu nad týmto chrámom, no Kremeľ sa už roky snaží o jeho prinavrátenie ruskej vláde.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison à plusieurs étages en forme de L avec toits à pignons.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.