TopTip

Novinky
R. Pavlík: „Ďakujem ľuďom za podporu katolíckych médií“

R. Pavlík: „Ďakujem ľuďom za podporu katolíckych médií“ Radovan Pavlík (vľavo) počas Rozhovoru týždňa s Antonom Ziolkovským v bratislavskom štúdiu Rádia LUMEN

Prinášať nádej medzi svojich poslucháčov. To je jeden z cieľov Rádia LUMEN, ktorý zostáva platný aj v novom roku 2020. 

Ako môže so svojimi duchovnými cieľmi v slovenskom rozhlasovom éteri prežiť súkromná rozhlasová stanica bez podpory štátu či masívneho podielu reklamy vo vysielaní? Aj na to v krátkom rozhovore odpovedá Radovan Pavlík, riaditeľ PRE LUMEN n.o. Okrem iného prezrádza, prečo je pre neho moderovanie v rozhlase stále srdcovou záležitosťou.

Riaditeľom PRE LUMEN n.o. ste sa stali pred rokom. Aké boli vaše predstavy o rádiu vtedy a aké sú dnes?

Rok pred tým, ako som bol zvolený za riaditeľa neziskovej organizácie, som pôsobil ako predseda jej správnej rady. Takže nešiel som do neznámeho prostredia. Pre Rádio LUMEN som navyše pred niekoľkými rokmi externe pracoval. Som jeho stály a dlhoročný poslucháč. V aute ho mám vždy naladené. Nielen teraz, ale aj pred nástupom do funkcie. Takže mal som celkom dobrú predstavu, ako rádio funguje, čo vysiela, v čom je dobré a kde má slabšie miesta. Nepoznal som však ľudí, ktorí pre rádio pracujú. Teda len niektorých. Preto som sa snažil k ľuďom v rádiu priblížiť a spoznať ich. Myslím, že môžem povedať, že som v rádiu našiel niekoľko nových skvelých priateľov. Takže odpoveď na otázku je, že moje predstavy o rádiu sú rovnaké ako pred rokom. Rádio, ľudia, ktorí v ňom robia sú jedna rodina a spolu s poslucháčmi tvoria veľkú rodinu. Takú predstavu som mal pred rokom i teraz.

Aký je vlastne vzťah medzi samotným rádiom a jeho neziskovkou?

Neziskovka pomáha rádiu podpornými aktivitami, aby sa značka Lumenu etablovala medzi širším spektrom poslucháčov. A samozrejme rádio podporuje aj finančne. 

Je podľa vás dobré, ak polovicu rozpočtu rádia zabezpečujú poslucháči svojimi príspevkami? Nie je to práve slabina v ekonomickom modeli fungovania?

V prvom rade je dobré, že slovenskí veriaci sa vedia podeliť s inými. Pomáhajú ľuďom v núdzi, prispievajú na charitu a podporujú aj katolícke médiá. Za to im patrí veľké ďakujem. V rádiu im vyjadrujeme vďaku aj modlitbou za nich a za ich problémy, trápenia, ale aj radosti. Sami môžu úmysly modlitieb nahlásiť do rádia. Viete, aká je to sila, keď sa za niekoho modlí niekoľko desiatok tisíc ľudí, ktorí počúvajú v danú chvíľu rádio? Rádio Lumen nie je komerčným rádiom, ťažko získa reklamu od veľkých firiem. Aj keď určite sa to dá, len to stojí námahu. Preto je podpora poslucháčov dôležitá.

Čo chcete robiť preto, aby ste si podporu poslucháčov udržali aj v roku 2020?

Ponúkať poslucháčom kvalitné programy, dobré relácie. Chceme aj v roku 2020 šíriť nádej do dnešného sveta. A to cez hovorené slovo, ale aj piesne. Cez modlitbu. Sme jediné katolícke rádio na Slovensku, ktoré má celoslovenské pôsobenie. Máme teda veľké možnosti osloviť množstvo ľudí. A aj to robíme.

S tímom Rádia LUMEN na predvianočnej rozhlasovej obnove v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici

V uplynulom roku 2019 tím vašich pracovníkov navštívil viaceré farnosti na Slovensku. Prečo považujete práve návštevy vo farnostiach za tak dôležité?

Musíme vyjsť zo štúdií rádia a ísť medzi ľudí. Moderátori a pracovníci rádia potrebujú vidieť, rozprávať sa s ľuďmi, ktorí sú našimi poslucháčmi. Poslucháči sú zase radi, že dokážu k známym hlasom priradiť aj tvár. Stretnutia s ľuďmi sú veľmi obohacujúce. Pre nás sú aj spätnou väzbou. 

Ste riaditeľom PRE LUMEN n.o. a zároveň vás poslucháči občas počujú aj ako moderátora niektorých relácii na LUMENE. Zvyčajne riaditelia sa už neobjavujú za mikrofónom. Prečo ste sa rozhodli prelomiť túto predstavu?

S novinárčinou som pred 24 rokmi prakticky začínal ako rozhlasový moderátor. Vďaka katolíckej Cirkvi a katolíckym médiám som nabral za tie roky mnoho skúseností. Mnohé sa snažím odovzdať ľuďom v rádiu, keď spolu diskutujeme. A moderovanie v Rádiu LUMEN či v TV Lux mi zostali ako koníček. Je to kontakt s divákmi a poslucháčmi.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.