TopTip

Rádio LUMEN môžete počúvať aj cez DAB rádio

Rádio LUMEN môžete počúvať aj cez DAB rádio Mapa pokrytia digitálnym signálom

Dnešná doba patrí digitalizácii. A Rádio LUMEN je dokonca jedno z prvých na Slovensku, ktoré spustilo ešte v roku 2017 skúšobné digitálne terestriálne vysielanie.

Pred pár rokmi prešla televízia z analógového vysielania na digitálne. Podobne to v blízkej budúcnosti bude aj s rádiami. Keď sa obzrieme 25 rokov dozadu, koľko rozhlasových staníc a v akej kvalite vysielalo na Slovensku kedysi a koľko ich vysiela dnes, tak zrazu zisťujeme, že počet rádií sa nám niekoľkonásobne zvýšil. V niektorých lokalitách však ako keby hrali jedno cez druhé, a to z dôvodu preplnenia frekvenčného spektra pre FM rádia. A tento problém by malo riešiť digitálne rozhlasové vysielanie. Čiže laicky povedané, keď si naladíme Rádio LUMEN, bude tam LUMEN a nemala by nám do toho zasahovať iná stanica. Skúšobné vysielanie znamená overovanie, testovanie, dolaďovanie technických parametrov pred spustením finálnej prevádzky digitálneho vysielania a z týchto skúseností sa bude vychádzať pri spúšťaní ďalších vysielačov.

Ak ste poslucháčmi Rádia LUMEN v Bratislave, Nitre, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede a v okolí týchto miest, tak si jeho vysielanie môžete naladiť na svojom DAB rádiu. Dokonca sa takto signál LUMEN-u dostane aj tam, kde doteraz vôbec nebol, hoci v FM pásme pokrýva slovenské katolícke rádio viac ako 80% územia Slovenska.

V prvom rade si musíte zadovážiť rádioprijímač, ktorý umožňuje prijímať vysielanie v pásme DAB+. Odporúčame hybridný model, ktorý umožňuje prijímať rádiá v pásme DAB+ aj v pásme FM, nakoľko proces prechodu na digitálne vysielanie môže trvať viac rokov. Spočiatku je vysoko pravdepodobné, že nie všade bude digitálny signál, tak sa môžete kedykoľvek prepnúť na FM a nebudete potrebovať ďalší prijímač. Dnes môžete počúvať Rádio LUMEN v digitálnej kvalite vo vyznačených lokalitách na mapke (oranžovou farbou). Digitálne rádiá, ktoré prijímajú v pásme DAB+, nájdete vo vybraných elektropredajniach a na internete. Dôkladne si však overte, či vo vašej lokalite skutočne existuje pokrytie v pásme DAB+.

Súčasné pokrytie FM signálom pokrýva viac ako 80% územia SR

Výhody digitálneho príjmu

Doteraz sme boli zvyknutí na ladenie rozhlasových staníc v rámci FM pásma, ktoré občas robilo problémy. Sú miesta, kde je aj signál Rádia LUMEN kvalitnejší, a kde je naopak zašumený. Pri pravidelnom počúvaní rozhlasových programov je to nepríjemné a často rušivé. Ak používate DAB rádio, tieto problémy budú v mieste digitálneho pokrytia minulosťou. Digitálny rádioprijímač si dokáže vyhľadať signál rozhlasových staníc automaticky. Mohli by sme to prirovnať k prepínaniu televíznych programov, ktoré tiež nemusíte „hľadať“ cez určité frekvencie. Jednoducho ich prepínate gombíkom na ovládači, a tak to funguje aj v prípade majiteľov digitálnych rádií. Odmenou pre nich je čistý príjem. Digitálny príjem nemôže byť zašumený. Digitálny príjem je buď v danej lokalite bezchybný alebo žiadny.

Čo vlastne znamená skratka DAB?

Anglický názov „digital audio broadcasting“ je označenie pre digitálne rozhlasové vysielanie. Podobne ako pri DVB (digital video broadcasting – digitálne televízne vysielanie), keď sme ešte v roku 2011 opustili staré televízne prijímače a zaobstarali sme si zariadenia na príjem digitálneho televízneho signálu, na niečo podobné sa v budúcnosti pripravuje aj sektor rozhlasového vysielania. O niekoľko rokov nás čaká „vypínanie“ FM vysielania, ktoré poznáme podľa tradičných rozhlasových frekvencií a prechod na

digitálne vysielanie. Dnes však vôbec nie je dôvod na obavy súvisiace s tým, že by ste na počúvanie Rádia LUMEN museli kupovať nový rádioprijímač. Tento proces bude trvať ešte niekoľko rokov, dnes nevieme odhadnúť čas jeho zavŕšenia. Kúpa nového DAB rádia nie je jediným riešením do budúcnosti. Podobne, ako pri televíznom „prechode“ na digitál, ste nemuseli meniť svoje televízne prijímače a postačil set-top box schopný prijímať v pásme DVB-T, tak aj vaše staršie rádio pomocou podobného zariadenia môže v budúcnosti prijímať v pásme DAB+. Navyše, digitálne rozhlasové vysielanie funguje stále len v skúšobnej prevádzke. To však nebráni tomu, aby ste už dnes využívali jeho výhody.

Pre koho je DAB+ riešením už dnes?

Digitálny audiopríjem sa dnes šíri zo šiestich lokalít: Bratislava, Nitra, Dunajská Streda, Žilina, Banská Bystrica a Košice (viď mapka). Miera pokrytia digitálnym signálom sa bude v najbližších rokoch neustále zväčšovať. Signál v pásme DAB+ už dnes pokrýva mnohé miesta, kde Rádio LUMEN nemá klasické pokrytie. Napríklad pútnické miesto Marianka pri Bratislave v horskom prostredí bolo jedným z miest, kde sa signál LUMENU dal sotva zachytiť. V rámci digitálneho audiopríjmu to však nie je žiadny problém.

Ak by ste sa chceli poradiť s pracovníkmi Rádia LUMEN o dostupnosti digitálneho príjmu vo vašej oblasti, môžete sa ozvať v pracovných dňoch na tel. číslo: 048/ 471 08 10, prípadne napísať e-mail na lumen@lumen.sk

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.