TopTip

Radovan Pavlík: Sviatočný večer začíname na cintoríne

Radovan Pavlík: Sviatočný večer začíname na cintoríne Radovan Pavlík na svojich zimných turistických potulkách vo Vysokých Tatrách

Rana zo straty blízkej osoby bolí. So svedectvom o prežívaní Vianoc bez manželky a o štedrosti priateľov sa s nami podelil Radovan Pavlík, riaditeľ PRE LUMEN, n. o.

Vianoce prežijem spolu s dvomi synmi. Samozrejme smrťou manželky a vekom dospelosti synov sa zmenili aj role, ktoré dnes pri príprave sviatočného večera a sviatočnej večere máme. Zatiaľ sa z nás nikto nenaučil piecť. Preto som vďačný blízkym, že nás zásobujú vianočnými sladkosťami. Tento rok sme dostali koláčiky od mojich krstných rodičov, dvoch kolegýň a jednej pani učiteľky, ktorá učila na gymnáziu oboch synov.

Varenie kapustnice mi nerobilo problém, ale minulý rok sa jej varenia ujal starší syn a tie moje sa na ňu ani zďaleka chuťovo nechytali. Recept mi však neprezradil. Pamätám si, že prvé Vianoce bez manželky mi bol s varením pomáhať kamarát. Spolu sme spravili zemiakový šalát, pripravili rybu i rezne. Druhý rok ma zobrala kolegyňa k rodičom, ktorí ma do prípravy šalátu zasvätili. Pred rokom sme sa do jeho prípravy pustili s mladším synom a s výsledkom sme boli spokojní. 

Jedlá pripravujeme deň vopred. Na Štedrý deň už len ozdobíme stromček, čo je úloha mladšieho syna. A ja pripravím sviatočný stôl. 

Sviatočný večer začíname na cintoríne pri hrobe manželky a našich dvoch detí. Tento rok prvý raz pôjdeme aj na hrob mojej mamy, ktorá zomrela v januári a tiež starých rodičov. Modlitba nad hrobmi blízkych ma upozorňuje, že neviem, kto z nás bude o rok pri sviatočnom stole chýbať.

Po návrate z cintorína už len zohrejeme kapustnicu, pripravíme rybu a večer sa môže začať. Samozrejme pri spomienke na najbližších, ktorí nesedia pri stole s nami, máme v očiach slzy. Ale aj to patrí k životu. Máme nádej, že sa o niekoľko rokov spolu znovu zídeme. Práve pomoc priateľov s napečením nás uisťuje, že dobrý Boh sa o nás stará."

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.