TopTip

Z domova
Recept na šťastné manželstvo? Je to ako stavba

Recept na šťastné manželstvo? Je to ako stavba Ivan Valkovič v rozhovore s Jánom Heribanom

Ivan Valkovič je psychoterapeut a kouč s dlhoročnými skúsenosťami z práce v manželskej poradni. Hovorí, že s receptom na šťastné manželstvo je to ako s našimi domami. Pýtate sa, čo to znamená? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Možno ste už počuli o knižke Johna Graya Muži sú z Marsu, ženy z Venuše. Pri hľadaní receptu na šťastné manželstvo si ju prečítal aj Ivan Valkovič. Zistil však, že to, čo v nej autor uvádza, nemusí každý prijať. „John Gray hovorí, že muži a ženy hovoria inými jazykmi, no musia nájsť spoločnú reč. Potrebujú preto akéhosi tlmočníka, ktorý im ich slová preloží z marťančiny do venušančiny a naopak.“ Rozdiely medzi mužmi a ženami sa vždy premietajú v komunikácii. Preto je namieste otázka, ako ju zvládnuť. „Myslím si, že je dobré zvyknúť si na to, že sa budeme rozprávať, zaviesť si pravidelný čas na rozhovor,“ radí Ivan Valkovič s tým, že treba hovoriť úprimne, pravdivo a aj pritom počúvať.

S budovaním šťastného manželstva súvisí aj vzájomné napĺňanie potrieb manželov. Najprv ich však musia poznať. Willard F. Harley definuje päť základných mužských potrieb a päť ženských. Na strane nežnejšieho pohlavia je to prejavovanie náklonnosti, rozhovor, čestnosť a otvorenosť, finančné zabezpečenie a oddanosť rodine. Muži preferujú sexuálne uspokojenie, spoločnosť vo voľnom čase, fyzickú atraktívnosť partnerky, domáce zázemie a dostatok uznania. Rozpoznať a pomenovať vzájomné potreby nie je jednoduché. „Ľudia majú mnoho ráz problém zistiť, čo vlastne cítia, teda pomenovať pocit. O to ťažšie je pomenovať potrebu, ktorá sa neprejavuje priamo vo fyzickom prežívaní. Dá sa vystopovať, len keď ju sledujeme dlhšie obdobie. No vždy je potrebný rozhovor manželov o týchto potrebách,“ hovorí skúsený odborník.

Manželia sa môžu navzájom lepšie spoznať aj vďaka piatim jazykom lásky. Známy autor Gary Chapman medzi ne radí slová uistenia, prejavy pozornosti, prijímanie darov, skutky služby a fyzický dotyk. V jeho knihe nájdete aj presný dotazník, vďaka ktorému zistíte, ktorý jazyk je váš dominantný.

Aby sme však nezabudli na otázku položenú na začiatku: ako je to s tým receptom na šťastné manželstvo, okrem toho, čo sme už uviedli? „Neexistuje jeden recept pre všetkých. Každý si ho musí vyskladať z toho, čo mu je najviac blízke. Recept sa dá zložiť po tehličkách z rôznych prístupov a autorov. Veľa si nesieme aj z vlastnej rodiny. Je to ako s domami, v ktorých bývame: majú niečo spoločné, ako napríklad základy, strechu a steny, ale každý vyzerá zvonka aj zvnútra inak. Chce to len objaviť a postaviť tak, aby nám to vyhovovalo a aby sa nám to páčilo,“ odkazuje na záver Ivan Valkovič.

Ak vás jeho slová zaujali, vypočujte si celý rozhovor v našom ARCHÍVE. Vysielali sme ho v rubrike Byť šťastnou rodinou dnes, v piatok, 23. novembra 2018 o 14:30 hod

Rozhovor vznikol v poradenskom centre pre rodiny Family Garden v Bratislave, kde Ivan Valkovič na túto tému prednášal.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.