TopTip

Z domova
Reportáž: Boli sme na výstave Stretnutie s Bibliou

Reportáž: Boli sme na výstave Stretnutie s Bibliou V pozadí redaktorka Lucia Pálešová pri nahrávaní reportáže z výstavy Stretnutie s Bibliou.

Prežívame Rok Božieho Slova. Predchádzajúca nedeľa - nedeľa Božieho Slova prilákala do Banskej Bystrice množstvo záujemcov o Biblie rôzneho druhu. 

Biblia do vody, Biblia do nepohody, Biblia s ikonami, Biblia v cudzích jazykoch, Biblia v komiksovom príbehu... Sväté písmo v rôznych stvárneniach hralo hlavnú úlohu na výstave Stretnutie s Bibliou, ktorú zorganizovala Slovenská Biblická spoločnosť aj pri príležitosti 30. výročia svojho založenia. „Biblie tu máme naprieč históriou - najstaršiu 400 ročnú a najmladšiu z októbra 2019. Máme tu všetky slovenské preklady a mnoho Biblii v cudzích jazykoch. Božie Slovo je aktuálne aj v dnešnej dobe. Veď ako hovorí sv. Hieronym - kto nepozná Písmo, ten nepozná Krista" uvádza o výstave Štefan Ševčík, poverený riaditeľ Slovenskej biblickej spoločnosti. 

Výstava prilákala do Cikkerovej siene v historickej budove banskobystrickej radnice mnoho účastníkov

Výstava, ktorá sa konala v Cikkerovej sieni banskobystrickej radnice upozornila aj na pozoruhodného zberateľa Biblii, Michala Lapčáka z Prešova, ktorý je vlastníkom viac ako 260 Biblii. „Naša výstava nie je len o knihách, približuje totiž aj to, ako Biblia vznikla. Máme tu zvitky na koži, na papieri. Samozrejme, väčšina tabuliek sú kópie, pretože originály sú v múzeách. Chceme ľuďom ukázať, že vznik tejto knihy nebol jednoduchý a trval niekoľko tisíc rokov," približuje svoju zbierku usilovný zberateľ z východu Slovenska. 

Pozornosť na výstave pútala najmä Biblia určená do vody, ktorej stránky sa nezničia ani pri ponorení do vody. Mnohí účastníci výstavy boli prekvapení z toho, aké rôzne Biblie existujú a aké netradičné formáty je možné zohnať aj u nás na Slovensku. Myšlienku výstavy podporili všetky cirkevné spoločenstvá v meste a takisto aj Banskobystrický samosprávny kraj a mesto Banská Bystrica. 

FOTO: Tomáš Spišák

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie sestry Miroslavy zo Sobraniec. Brat Peter
  • Za Božiu ochranu pre moje dcéry na ich ceste do zahraničia a šťastný návrat domov
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.