TopTip

Novinky
Rómska relácia na Lumene má za sebou svoju premiéru

Rómska relácia na Lumene má za sebou svoju premiéru

V utorok večer 11. septembra ste si na Lumene mohli vypočúvať novú unikátnu reláciu Rómovia - misia možná. U tvorcov projektu sme zisťovali, aké sú ich pocity po premiére. 

Rádio LUMEN je rádio pre všetkých. Tento slogan potvrdzuje aj nový projekt, ktorý malé rádio s veľkým poslaním v súčasnosti realizuje. Výrobu relácie zastrešuje Umelecké centrum F6 - organizačná zložka Gréckokatolíckej rómskej misie. Od ich PR manažéra sme zisťovali aké sú reakcie po prvom vysielaní. "Mám zatiaľ spätnú väzbu len od kolegov a od rodiny a tí sú veľmi radi, že také niečo vzniklo. Aj ja sa z toho teším a verím, že získame aj viac reakcií," hovorí Tadeáš Gavala. 

Reláciu Rómovia - misia možná moderujú Lukáš Goroľ, ktorý je zároveň aj redaktorom zodpovedným za prípravu námetu, výrobu rozhovorov, reportáží a svedectiev a ich finalizáciu do konečnej podoby pripravenej na vysielanie. V štúdiu mu sekunduje mladá rómska slečna, aktívna členka kresťanského spoločenstva v Čičave a vysokoškolská študentka Veronika Ďuďová. Relácie moderujú v slovenskom jazyku, pričom slovo striedajú rómske kresťanské skladby. "Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave relácie. Moderátorom, kolegom z Umeleckého centra F6, Róbertovi Neupauerovi, ktorý je koordinátor neformálnej platformy savore.sk, o. Martinovi Mekelovi - riaditeľovi Greckokatolíckej rómskej misie, ktorá spadá pod arcibiskupstvo v Prešove a v neposlednom rade ďakujem Vladykovi Jánovi Babjakovi,"  úprimne sa zavďačuje Tadeáš Gavala, ktorý je rovnako vďačný aj Rádiu LUMEN.

Cieľom tohto projektu je sprostredkovanie informácií o náboženskom a kultúrnom živote rómskej národnostnej menšiny a výkladov dobrej praxe sociálnej zmeny v rómskych komunitách. Poukázaním na tieto pozitívne príklady chcú autori povzbudiť ostatných Rómov, aby aj oni urobili vo svojim živote krok dopredu. "Rómska misia je tu, je aktuálna a veru misia to nie je jednoduchá. Chceme však šíriť dobré zvesti, informovať verejnosť o našich aktivitách, aby sa zapojila či už nepriamo modlitbou, povzbudením, alebo priamo dobrovoľníctvom, poskytnutím reklamného priestoru, alebo príspevkom. Vystierame ruku, tak uvidíme kto nám podá tú svoju," dodáva T. Gavala.  

Rádio LUMEN do konca roka odvysiela 8 polhodinových relácií Rómovia - misia možná. Premiéra bude každý druhý utorok o 21.00 a repríza v nasledujúcu stredu 08:30. 

Premiérové vysielanie z 11. 9. 2018 si môžete vypočuť tu. 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.