TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Rozdiel medzi rádom a kongregáciou

Rozdiel medzi rádom a kongregáciou Sestry dominikánky. Zdroj: rehole.sk

Rozdiel medzi rádom a kongregáciou spočíva v skladaní slávnostného, resp. jednoduchého sľubu, ako aj v zdôrazňovaní života v odlúčenosti od sveta („klauzúra“ pri klasických rádoch) alebo života služby vo svete (pri kongregáciách).

Keďže tak príslušníci rádov, ako aj členovia kongregácií skladajú tri klasické sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „evanjeliové rady“, nové západné katolícke cirkevné právo z roku 1983 zrušilo toto rozlišovanie a v nadväznosti na 6. kapitolu koncilovej konštitúcie Lumen gentium o rehoľníkoch (LG 43-47) hovorí o „inštitútoch zasväteného života“.

K najznámejším kongregáciám patria redemptoristi a saleziáni (pre mužov), ako aj uršulínky a františkánky (pre ženy). Z dôvodu početných povolaní zohrávali rehoľníci počas stáročí významnú rolu v živote katolíkov. V takmer každej rodine existovali v bližšom alebo vzdialenejšom príbuzenstve príslušníci nejakého rádu a v mnohých obciach pôsobili prinajmenšom malé konventy sestier.

Novú formu duchovného spoločenstva predstavujú sekulárne inštitúty, ktoré vznikali až v 20. storočí. Vyznačujú sa tým, že ich členovia sa na jednej strane zaväzujú k životu podľa evanjeliových rád, na druhej strane však ako laici alebo kňazi naďalej žijú vo svete, aby takýmto spôsobom vplývali na kultúru a spoločnosť.

Najznámejším sekulárnym inštitútom je zaiste „Opus Dei“. Inú cestu pestovania spoločnej spirituality predstavujú takzvané „nové duchovné spoločenstvá“. K nim patria napríklad hnutia „Folocare“ a „Schönstatt“. „Komunita svätého Egídia“, ktorá vznikla Ríma, a takisto v Taliansku vzniknuté hnutie „Comunione e Liberazione“ spájajú spoločnú modlitbu s nasadením v prospech sociálne znevýhodnených. Viac na posilnenie vlastnej viery je zamerané hnutie Cursillo a Neokatechumenátna cesta. A existujú aj na určité rádové spirituality zamerané laické spoločenstvá, ako Dominikánske spoločenstvo a Františkánske spoločenstvo.

Všetkým duchovným spoločenstávm je spoločné úsilie o osobnú obnovu viery v spojení s prehlbovaním náboženského spoločenstva. Tým predstavujú určitý druh protihnutia k novodobým trendom sekularizácie a individualizmu a usilujú sa skrze zážitok spoločenstva vo viere prispieť k zmene osobného štýlu života a tým k novej dôveryhodnosti kresťanského svedectva vo svete. 

Prehľad o rádoch, kongregáciách a duchovných spoločenstvách môžete získať tu.  

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.