TopTip

Rozhlasovú duchovnú obnovu pred Vianocami povedie Cyril Vasiľ

Rozhlasovú duchovnú obnovu pred Vianocami povedie Cyril Vasiľ Arcibiskup Cyril Vasiľ, košický eparcha

Od 17. do 18. decembra budeme spoločne prežívať rozhlasovú duchovnú obnovu. Na adventnú prípravu vykročíme spoločne s vladykom Cyrilom Vasiľom, košickým eparchom. 

Putovanie adventom na vlnách Rádia LUMEN si aj tento rok osviežime duchovnou obnovou. Povedie ju arcibiskup Cyril Vasiľ, košický eparcha. V rozhovore nám priblížil prijatie tejto úlohy, i spôsoby duchovného prežívania adventu. 

Duchovnú obnovu ste už určite viedli viackrát. Avšak s rozhlasovým formátom asi nemáte toľko skúseností. Ako to zohľadníte pri príprave?

Veľmi si vážim toto pozvanie a prijímam ho s bázňou aj zodpovednosťou, pretože je niečím špecifické. Pre nás, jezuitov, je duchovná obnova (duchovné cvičenia) veľmi diskrétna a intímna záležitosť osobného duchovného vedenia, rozhovoru, pri ktorom má človek možnosť mať pred sebou konkrétneho tzv. exercitanta. Vníma jeho reakcie, interakciu a tomu aj prispôsobuje prehlbovanie, opakovanie, rozširovanie témy. 
Toto všetko, samozrejme z logických dôvodov, pri rozhlasovej duchovnej obnove, nie je možné. Spätná väzba síce existuje nejakou formou telefonátov alebo ozvaní sa, ale nie je taká, ako pri bežnom osobnom kontakte. Toto všetko treba zvážiť pri zohľadnení témy, ktorá môže byť podaná v tom najširšom slova zmysle. Aby téma dokázala zachytiť a prihovoriť sa rovnako poslucháčom duchovne hlbokým, ale aj tým, ktorí si len zapnú rádio; poslucháčom, ktorí už prešli podobnými duchovnými obnovami alebo pre ktorých je to niečo nové; poslucháčom, ktorým sa môžem prihovárať jazykom odborno-teologickým, vyšším alebo jednoduchším, ľudovým. Nájsť priesečník medzi všetkými týmito kritériami, nie je celkom jednoduché. Rozhlasová duchovná obnova si preto vyžaduje ešte výraznejšiu a náročnejšiu prípravu, než tá, ktorú človek vedie pre konkrétnu záujmovú skupinu ľudí, ktorú má pred sebou a o ktorej vie, akým spôsobom sa jej môže prihovárať, aby to prijatie témy bolo lepšie. Takže prosím súčasne o Božiu milosť, za dar Svätého Ducha a pomoc v modlitbe, aby som sa dokázal prihovoriť čo najširšiemu okruhu ľudí.

Poslucháčov vo vysielaní už teraz vyzývame, aby sa modlili za našu duchovnú obnovu. Mnohí z nich sa budú modliť aj za vás. Čo vám majú vyprosiť?

Vzájomná modlitba je prejavom vnútornej súdržnosti, vnútornej kresťanskej lásky, ktorá žije v kresťanskej komunite. Je prosbou o Božiu pomoc, ktorá veríme, dosahuje svoj výsledok. A preto chcem vyzvať poslucháčov Rádia LUMEN, aby sa už teraz v modlitbe prihovorili aj za mňa, aby som dokázal nájsť slová, ktoré sa budú prihovárať ľudskému srdcu. Zároveň, aby sa modlili za všetkých tých, ktorí sa rozhodnú počúvať duchovnú obnovu s osobitnou pozornosťou, zreteľom, a ktorí možno očakávajú od nej slová povzbudenia, potešenia, utvrdenia vo viere či počas prežívania osobných problémov a ťažkostí. Každá vzájomná modlitba má zmysel. 

Na niekoľko dní sa stanete súčasťou nášho vysielania. Kde vidíte úlohu a poslanie Rádia LUMEN?

Rádio LUMEN koná vynikajúcu službu slovenskej katolíckej verejnosti. Spôsob, ktorý si vybralo, má svoj hlboký zmysel a prináša duchovné výsledky. Prajem mu, aby v tom dokázalo pokračovať. Aby všetci tvorcovia rádia „držali pozorne palec na tepe doby“ a súčasne vnímali, ako sa môžu vyvíjať či meniť očakávania, potreby a priority, ktoré slovenské katolícke publikum potrebuje. 
Prajem všetkým spolupracovníkom Rádia LUMEN veľa Božích milostí, stále širší okruh kvalitných a dobrých spolupracovníkov, témy a ľudí, ktoré zaujmú poslucháčov, pretože dokážu odovzdať hlbšie posolstvo, povzbudenie, prehlbujú vieru, ale aj dodávajú radosť a dôveru do života.

VIac informácii o programo rozhlasovej duchovnej obnovy pred Vianocami vám prinesieme už čoskoro!

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa con garage e mansarda abitabile.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.