TopTip

Novinky
Rozhovor s Mons. Jarabom o duchovnej obnove na LUMENE

Rozhovor s Mons. Jarabom o duchovnej obnove na LUMENE Mons. Jozef Jarab povedie rozhlasovú duchovnú obnovu na Rádiu LUMEN 21. - 22.12.

Nášho vzácneho hosťa pred Vianocami si môžete pamätať aj ako rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku, alebo ako rektora kňazského seminára v Spišskej Kapitule. Naša rozhlasová duchovná obnova (21. - 22.12.) sa už blíži. Ponúkame vám preto krátky rozhovor s Jozefom Jarabom nielen o našej duchovnej obnove.

S akými pocitmi ste prijali úlohu exercitátora tohtoročnej predvianočnej duchovnej obnovy?

S pocitom zodpovednosti i vďačnosti. Lebo poslanie kňaza okrem iného je aj v službe napĺňať priestor života Božím slovom a tým ho posväcovať. Zopnuté ruky veriacich ľudí, ale i lôžka bolesti našich chorých – to je výrečný znak, že chceme tento svet, konkrétne i tento čas adventu a duchovnej obnovy, ale celé vianočné obdobie prežiť ako čas na svoje osobné posvätenie.

Čo chápať pod pojmom predvianočná rozhlasová duchovná obnova?

Za každým darom posvätenia je potrebné vidieť Boží zámer, na ktorý Boh používa ľudí. Som si istý, že toto bola cesta aj ľudí vo vedení nášho kresťanského Rádia Lumen, za čo im chcem spolu s vami úprimne poďakovať keď pred 10 rokmi prišli s myšlienkou duchovnej obnovy v adventnom čase a rovnako tak aj v čase pôstu pred Veľkou nocou. Ak by som mal stručne odpovedať o čom je čas duchovnej obnovy, tak je to o skúsenosti mladého biblického Samuela: „Hovor Pane, sluha Tvoj počúva“, ale hlavne o Máriinom vnútornom postoji adventu: „Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich“! (Lk 2,19) Teda dve silné skúsenosti, ktoré nás počas týchto dní čakajú: Prijať – zachovať a premýšľať...

Ako sa na tento čas, ktorý budeme prežívať v posledný adventný víkend majú pripraviť naši poslucháči?

Okrem už spomínanej otvorenosti na Božie slovo a reflexiu, uvažovanie nad ním, je tu odporúčanie dlhej tradície života veriacich a Cirkvi, že pre posvätenie seba i priestoru okolo nás, našich rodín i spoločnosti môže pomôcť modlitba, rôzne formy pokánia a konanie dobrých skutkov. Preto v programe duchovnej obnovy bude aj slávenie Eucharistie, adorácie a viem, že vo farských spoločenstvách i rodinách bude dosť príležitostí na osobné pokánie i vo forme sv. spovede a na konanie dobrých skutkov.

Čo poradíte, ako duchovne prežiť adventné obdobie?

Z ľudského hľadiska dni adventu sú rovnaké ako dni roka. Preto nesú v sebe tú dominantnú skúsenosť veriaceho človeka, ktorej sa v duchovnej obnove dotknem, totiž skúsenosti dvoch M: Múdrosti a milosti. Advent, pretože „stojí“ na počiatku liturgického roka je vhodnou príležitosťou na pripomenutie pravdy, ktorá je našou každodennou skúsenosťou, že ak si vyberám cestu je správne vedieť aj o prostriedkoch, ktoré ma na ceste života udržia a k nemu aj privedú.  Otec biskup Mons. Viliám Judák napísal knihu úvah s názvom: „Dať životu dušu!“ Viem, že nám rád požičia povzbudenie do dní adventu i pre našu duchovnú obnovu, že chceme, s pomocou Božou, dať adventu i Vianociam dušu!

Čo bude nosnou témou našej predvianočnej rozhlasovej duchovnej obnovy?

Už som to krátko naznačil: dve M: Múdrosť a milosť, teda počúvanie a posväcovanie. Pre každého z nás budú z Božej lásky a milosti tieto dary pripravené. Je na nás, aby sme mali ochotné Máriino vnútro: počúvať a rozmýšľať! A tak dať, dávať životu dušu!

Čo by mohlo byť takým naším mottom?

Božia prítomnosť v nás nie je skúsenosťou, ktorá by potrebovala heslá, bilboardy... Osobne si každý deň pred modlitbou uvedomujem Božiu prítomnosť v známom biblickom výroku, že je dobre ticho čakať na príchod Pána. Každá skúsenosť múdrosti a milosti vyžaduje „námahu ticha“, stíšenia, sústredenej pozornosti, ochoty darovať čas modlitbe, skutkom pokánia a slúžiacej lásky. Je dobre si uvedomiť, že bez toho nepríde v nás i okolo nás k onomu „uver v zázrak vykúpenia,...ako to spievajú naši mladí. Tá cesta duchovnej obnovy je dôležitá vždy: prijať – uveriť, posvätiť!

Na poslucháčov a účastníkov duchovnej obnovy v Rádiu Lumen už pamätám a myslím: pri modlitbe i príprave pokrmu Božieho slova. Všetko vkladám do Božích rúk, lebo naše mamy nás naučili, že bez Božieho požehnania sú márne ľudské namáhania.

Dlhšiu verziu rozhovoru si môžete vypočuť na pokračovanie v našom vysielaní od pondelka 17.12. do piatka 21.12. vždy ráno o 8:10

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.