TopTip

Rumunsko bude spomínať na prenasledovaných kresťanov

Rumunsko bude spomínať na prenasledovaných kresťanov

Rumunsko si už tento rok 16. augusta pripomenie kresťanov, ktorí v celosvetovom meradle trpia násilím a prenasledovaním. O zavedení nového významného dňa z rozhodnutia rumunskej poslaneckej snemovne informovala spravodajská agentúra viedenskej nadácie Pro Oriente.

V polovici augusta budú pri príležitosti novej štátnej spomienky na znamenie solidarity s prenasledovanými kresťanmi na červeno vysvietené budovy bukureštského parlamentu a vlády, víťazný oblúk hlavného mesta a palác Mogoșoaia neďaleko Bukurešti.

Obdobné nasvecovanie významných stavieb, ktoré pripomína krviprelievanie z nenávisti k viere, zaviedla pápežská nadácia Pomoc trpiacej Cirkvi na rímskom Koloseu.

Národný deň pamiatky prenasledovaných kresťanov sa zhoduje so spomienkou na mučenícku smrť Konštantína Brâncoveanuho a jeho synov, ktorých Pravoslávna cirkev svätorečila pred necelými troma desaťročiami (1992).

Konštantín Brâncoveanu (1654 - 1714) vládol Valašsku na prelome sedemnásteho a osemnásteho storočia (1688 - 1714) a obratnou diplomaciou sa mu počas štvrťstoročia podarilo udržať mier na území obklopenom Habsburskou, Osmanskou a Ruskou ríšou.

Do rumunských duchovných dejín sa zapísal založením celého radu kláštorov a chrámov. V roku 1714 bol pod zámienkou údajnej kolaborácie s Ruskom uväznený so svojimi štyrmi synmi v Carihrade a po krutom mučení bol popravený 15. augusta aj so všetkými potomkami (z ktorých najmladší mal dvanásť rokov), pretože odmietli prestúpiť na islamskú vieru.

Ich sviatok bol stanovený na 16. augusta, aby sa neprekrýval s Nanebovzatím Panny Márie (v pravosláví Usnutie Presvätej Bohorodičky).

„Rumunská pamiatka na prenasledovaných kresťanov by sa mala premietnuť najmä do médií,“ želá si navrhovateľ príslušného zákona, poslanec Daniel Gheorghe.

„Zvlášť mladé generácie by sa mali poučiť o úlohe kresťanstva v rumunských dejinách a o dnešnom prenasledovaní kresťanov,“ vysvetľuje a dúfa, že „nový zákon povzbudí kresťanov, aby obhajovali svoje právo na obranu viery bez bázne a akýchkoľvek zábran.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.