TopTip

Ruská pravoslávna cirkev je proti obnoveniu trestu smrti

Ruská pravoslávna cirkev je proti obnoveniu trestu smrti zdroj foto: pexels.com

Ruská pravoslávna cirkev sa vyslovila proti zrušeniu moratória na trest smrti v Rusku. Obnovenie vykonávania trestu smrti nezníži počet trestných činov a nepovedie ani k pozitívnej zmene verejného povedomia, povedal metropolita Hilarion (Alfejev), vedúci Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu a teda „číslo dva“ v Ruskej pravoslávnej cirkvi. Napríklad ani teroristov sa takýmto spôsobom nepodarilo odradiť od ich konania. A okrem toho justičné omyly sa už nedajú zrušiť, vysvetlil Hilarion podľa tlačovej agentúry Interfax (v pondelok) na televíznom kanáli „Rossija-24“.

Metropolita pripomenul aj „strašné zločiny“ v minulosti, pri ktorých sa ľudia napríklad „nevinne stali obeťami Stalinových represií“. Hilarion mal na mysli časy za Stalina, najmä v 30. rokov minulého storočia, keď ľudí odsudzovala a strieľala špeciálna trojka.

„Nemyslím si, že by sme sa mali vrátiť k niečomu takému,“ zdôraznil metropolita: „Naša vlastná smutná história hromadných popráv a neskoršej rehabilitácie by nás mala poučiť, že tieto chyby nesmieme opakovať.“

Hilarion sa vyjadril v súvislosti s debatami po nedávnom vydaní novej knihy predsedu Ruského ústavného súdu. Najvyšší sudca Valerij Sorkin okrem iného vysvetľuje stále existujúci právny základ pre trest smrti v Rusku.

Ruská ústava povoľuje popravy ako „mimoriadne tresty za obzvlášť závažné zločiny proti životu“. Od roku 1999 však platí moratórium na vykonávanie trestu smrti. V roku 2009 Ruský ústavný súd kvôli medzinárodným dohodám zakázal popravy aj po vypršaní pôvodne desaťročného moratória.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bella casa con garage per un appezzamento stretto.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.