TopTip

Ruská pravoslávna cirkev je proti obnoveniu trestu smrti

Ruská pravoslávna cirkev je proti obnoveniu trestu smrti zdroj foto: pexels.com

Ruská pravoslávna cirkev sa vyslovila proti zrušeniu moratória na trest smrti v Rusku. Obnovenie vykonávania trestu smrti nezníži počet trestných činov a nepovedie ani k pozitívnej zmene verejného povedomia, povedal metropolita Hilarion (Alfejev), vedúci Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu a teda „číslo dva“ v Ruskej pravoslávnej cirkvi. Napríklad ani teroristov sa takýmto spôsobom nepodarilo odradiť od ich konania. A okrem toho justičné omyly sa už nedajú zrušiť, vysvetlil Hilarion podľa tlačovej agentúry Interfax (v pondelok) na televíznom kanáli „Rossija-24“.

Metropolita pripomenul aj „strašné zločiny“ v minulosti, pri ktorých sa ľudia napríklad „nevinne stali obeťami Stalinových represií“. Hilarion mal na mysli časy za Stalina, najmä v 30. rokov minulého storočia, keď ľudí odsudzovala a strieľala špeciálna trojka.

„Nemyslím si, že by sme sa mali vrátiť k niečomu takému,“ zdôraznil metropolita: „Naša vlastná smutná história hromadných popráv a neskoršej rehabilitácie by nás mala poučiť, že tieto chyby nesmieme opakovať.“

Hilarion sa vyjadril v súvislosti s debatami po nedávnom vydaní novej knihy predsedu Ruského ústavného súdu. Najvyšší sudca Valerij Sorkin okrem iného vysvetľuje stále existujúci právny základ pre trest smrti v Rusku.

Ruská ústava povoľuje popravy ako „mimoriadne tresty za obzvlášť závažné zločiny proti životu“. Od roku 1999 však platí moratórium na vykonávanie trestu smrti. V roku 2009 Ruský ústavný súd kvôli medzinárodným dohodám zakázal popravy aj po vypršaní pôvodne desaťročného moratória.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.