TopTip

Saleziáni dostali medailu od moskovského patriarchu

Saleziáni dostali medailu od moskovského patriarchu TK KBS

Slovenskí saleziáni Jozef Tóth a Marián Peciar pôsobiaci v Rusku dostali medailu od moskovského pravoslávneho patriarchu Kirilla I., a to pri príležitosti stopäťdesiateho výročia Jakutskej pravoslávnej eparchie. Ocenenie im odovzdal jakutský pravoslávny eparcha Román Lukin. Moskovský patriarcha udelil medailu aj zástupcom arménskej menšiny či moslimskému imánovi. Misionár Marián Peciar toto ocenenie vníma ako pekný spôsob vyjadrenia vďačnosti, pochvaly a ocenenia nielen jeho práce, ale aj prítomnosti a priateľstva. Slovenskí saleziáni pôsobia na Sibíri už od roku 1991. 

 

Salezián pôsobiaci v ruskom Jakutsku Marián Peciar hovorí, že podobné vyznamenania majú v ruskej kultúre veľký význam a vážnosť. Ocenenie od moskovského patriarchu ho prekvapilo, pretože pôvodne mal prevziať len medailu za svojho spolubrata Jozefa Tótha, ktorý sa momentálne lieči na Slovensku. „Práve takéto podujatie, kde v jednej miestnosti sa stretne imám mešity, pravoslávny biskup, zástupca Katolíckej cirkvi, zástupca arménskej menšiny, toto priateľstvo a táto vzájomná podpora a úcta, schopnosť sa rozprávať a tešiť jeden z druhého, tak myslím, že pre dnešný svet je veľká výzva,“ povedal Rádio Lumen Marián Peciar.


Salezián Marián Peciar vyzdvihol, že vzťahy medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou sú v Jakutsku, možno na rozdiel od iných oblastí Ruska, veľmi otvorené a korektné. „Veľmi nám pomáha to, že sa nachádzame v situácii, kde najväčšia skupina obyvateľstva sú vyhlásení ateisti,“ povedal. Na Sibíri momentálne pôsobia a pracujú šiesti slovenskí saleziáni, a to v meste Aladan a Jakutsk. „Máme tu dve farnosti, venujeme sa katechizácii, stretaniu s ľuďmi, prípravou ku sviatostiam, ponúkame aj voľnočasové aktivity,“ uviedol Peciar.


Medailu od moskovského patriarchu dostal aj salezián Jozef Tóth, ktorý misiu na Sibíri pred tridsiatimi rokmi zakladal. Zo Slovenska, kde sa momentálne lieči, do Jakutska poslal správu, kde vladykovi Romanovi, jakutskému pravoslávnemu arcibiskupovi, vyjadril, že ocenenie si nezaslúži, ale hreje ho pri srdci. Jozef Tóth tiež dodal, že ak Pán dá, bude sa usilovať pokračovať vo svojej misionárskej službe.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.