TopTip

Saleziánska rodina si pripomenula svojho zakladateľa dona Bosca po celom Slovensku

Saleziánska rodina si pripomenula svojho zakladateľa dona Bosca po celom Slovensku TK KBS

Saleziánska rodina si pripomenula svojho zakladateľa dona Bosca po celom Slovensku. Jednotlivé programy sa dali sledovať online. Na bratislavskej Trnávke vznikla v rámci osláv otca a učiteľa mládeže Ulica sv. Jána Bosca. V nedeľu popoludní sa na nej konali Don Bosco trhy, ktoré sú súčasťou osláv patróna miestneho kostola. Vďaka rodinám, ktoré bývajú na tejto ulici, vo vybraných domoch ponúkali občerstvenie. Jeho kúpou podporili účastníci charitatívne aktivity na Trnávke. Vďaka podpore farníkov minulý rok prispeli saleziáni na pomoc núdznym rodinám sumou takmer 6-tisíc eur, tento rok sa vyzbierla suma približne 4500 eur. „Samozrejme, okolnosti sú také, aké sú. Museli sme túto aktivitu, ktorá je tradičná v našej farnosti, posúvať. Zvyčajne to robíme cez advent, vtedy bývajú charitatívne vianočné trhy, ale teraz sme to spojili s oslavou sviatku don Bosca, ktorý je naším patrónom, takže sú to tu na Trnávke, hody. Je to aktivita zameraná práve aj na vytvorenie veľmi jednoduchého spoločenstva cez možnosti sa stretnúť – na varené víno, klobásy, palacinky a rôzne ďalšie pochúťky. Ale zmyslom je predovšetkým charita, výťažok sa vždy používa na podporu chudobných rodín,“ povedal direktor komunity Tibor Reimer.
Vždy trhy bývali v oratóriu, teda na území saleziánskeho strediska. Teraz boli v rodinných domoch farníkov. „Sú určité obmedzenia, aby sa ľudia príliš nezhromažďovali. Takže to bolo vymyslené tak, že vytvorila sa Via don Bosco, aká si Ulica don Bosca a rôzne rodiny sa ponúkli, že vytvoria tento priestor a v rámci svojich buď garáží alebo predzáhradok vytvoria takúto možnosť, aby mohli vydávať nejakú stravu alebo niečo na pitie alebo pre deti a v rámci toho podporujeme charitu,“ povedal. 

Minulý rok vianočné trhy neboli, ale predsa sa vyzbieralo okolo 6-tisíc eur. “Pred covidom sme vyzbierali viac ako 10-tisíc eur. Tieto peniaze sú určené pre rodiny v núdzi, ktoré sa na nás obracajú s prosbou o pomoc. Zvyčajne podporíme približne 30 rodín, z peňazí, ktoré vyzbierame,“ dodal Tibor Reimer.

Svätú omšu pri príležitosti sviatku svätého dona Bosca slávili saleziáni v Žiline. Na Slovensku je v súčasnosti približne 200 saleziánov, ktorí pôsobia v 32 domoch s rôznorodým zameraním, či už v školách, na internátoch, oratóriách alebo mládežníckych strediskách. Saleziáni majú svoju farnosť aj v Žiline. Pri príležitosti sviatku dona Bosca, patróna Farského kostola u saleziánov v Žiline bola obnova ľudových misií, ktorú viedli bratia kapucíni. Svätú omšu celebroval direktor saleziánskej komunity Pavol Dzivý. „Don Bosco aj v Žiline, aj v tomto prostredí má miesto, aby ste aj vy sa za nás modlili, za nás saleziánov, aby sme vedeli odpovedať aj na znamenia čias dnešnej doby, aby sme aj tie misie, ktoré máme na podporu nášho duchovného života, vedeli prežiť,“ povedal.
V homílii sa prihovoril kapucín Karol Baran. Venoval sa najmä sviatosti zmierenia, ktorá podľa neho prehlbuje krstnú identitu. „Práve po druhom vatikánskom koncile sa prehĺbil postoj k tejto sviatosti, že už sa to nenazýva sviatosť pokánia alebo spoveď, ale sviatosť zmierenia. Teda ide o niečo hlbšie ako len o vyznanie. Lebo keď sa človek zastaví nad tým vyznaním, tak sa stráca a práve tam pri zmierení, sviatosti zmierenia ide o obrátenie srdca.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Adorable maison avec salon lumineux.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.