TopTip

Sedem čŕt pápeža Františka v komentároch Mariána Gavendu

Sedem čŕt pápeža Františka v komentároch Mariána Gavendu foto: archív Mariána Gavendu

Na príchod Svätého Otca sme sa pripravovali aj sériou piatkových ranných tém. 

Vybrali sme sedem charakteristík nášho Svätého Otca a komentovali sme ich spolu s vami a kňazom Mariánom Gavendom. Prečo je pápež inovatívny a rád využíva nové technológie? Čo hovoríte na jeho skromné vystupovanie? Všimli ste si jeho zahĺbený výraz počas slávenia svätej omše?

Poďte sa spolu s nami pripraviť na príchod Svätého Otca na Slovensko tak, že ho bližšie spoznáme.

Citlivý – Sú to okamihy, keď neskrýva dojatie. Prechádza nemocnicou a s neuveriteľným citom sa pozerá na chorých. A je to aj citlivosť na podnety Ducha Svätého, ktorá ho charakterizuje. Jeho pracovníci na to občas povedia, že je „neriadená strela“, lebo im narobí aj problémy. Je napríklad rozpísaný program na celé predpoludnie, on cíti, že nejaký človek má problém a on ho chce vypočuť a zrazu mešká polhodinu...

Obľúbený – Istá prieskumná agentúra zistila v tejto sfére neuveriteľné výsledky v prospech pápeža Františka. Je to aj priazeň médií, ktoré ho prezentujú vo veľmi obľúbených farbách. A na to treba dať pozor, pretože potom často Svätému Otcovi podsúvajú to, čo ony chcú. Ľudia majú voči nemu sympatie, no je potrebné nechať v plnosti prehovoriť predovšetkým jeho samého.

Inovatívny – Pre bežných ľudí sú to drobnosti, no sú to aj odvážne kroky a hľadanie nových ciest, ktoré pápež k ľuďom hľadá. V duchovnom zmysle je to evanjeliová novosť.

Hĺbavý – Keby som veril v teóriu, že pápež má dvojníka, tak by som povedal, že jeden z nich je pre verejnosť a druhý z nich slúži svätú omšu. Pri liturgii zvážnie, vyzerá ako iný človek, je sústredený. Všimnime si, ako dáva dôraz na liturgické ticho. Týmto chce podčiarknuť, že sa musíme zahĺbiť nad tým, čo sa povedalo.

Usmievavý – Nebral by som to tak lacno, ako to vyzerá... On hovorí o zvláštnom okamihu, keď sa stal pápežom. Ide o až mystické preniknutie Božou dobrotou a láskou, ktoré zmenilo aj jeho výzor. Porovnajte si jeho fotky ako kardinála a fotky ako pápeža. Je to o zakúšaní Božej dobroty. Pápež nám stále hovorí, že keď nie je v srdci pokoj, nemôžeme byť radostní. A teda ako by nemohol byť pápež usmievavý, keď má v srdci pokoj. A ten pramení z Božieho odpustenia.

Skromný – Toto najlepšie vyjadruje jedna príhoda, keď si na jednu zahraničnú cestu bral jednu aktovku a pýtali sa ho, čo tam má. Pápež uviedol, že tam má to, čo potrebuje – holenie a breviár. Kardinál Tomko hovoril o ceste na duchovné cvičenia s kardinálmi, kde pápež nešiel svojou limuzínou ale nasadol do autobusu s ostatnými kardinálmi a prisadol si na voľné miesto vedľa neho. To sú veci, ktoré sa nedajú zahrať, buď to v sebe máte alebo nemáte.

Spontánny – Predstavte si množstvo fotografii, kde pápež reaguje spontánne. Čo si chvíľa vyžaduje, tak to vnútro sa prejaví cez jeho fyzionómiu. Ide o súlad vnútorného a vonkajšieho prežívania, ktorý je u pápeža ohromný.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
U-shaped atrium house with a double garage, suitable for a narrow plot. The living space in the house faces the atrium.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.