TopTip

Z domova
Sedembolestná rozumie ľudskej bolesti

Sedembolestná rozumie ľudskej bolesti

PR manažérka Andrea Kundrová s poslucháčkou Alicou z okolia Partizánskeho

Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne je pre mnohých veriacich už pravidelným koloritom života pútnika. Svedčí o tom aj krásna návštevnosť hlavnej púte. Tento rok dosiahla až úroveň 40 000 pútnikov. Púť v Šaštíne sa stala aj našou pravidelnou zastávkou na stretnutiach s vami, poslucháčmi Rádia LUMEN. Už od skorých ranných hodín ste nás mohli navštíviť v stánku Rádia LUMEN. Záujem bol o knihu Preteky čnosti, ktorej posledné kusy sme zobrali so sebou do Šaštína. Znova sme vám ponúkli zapísanie si úmyslu modlitieb do nášho vysielania. A načúvali sme vašim reakciám na vysielanie a zozbierali pozdravy pre kolegov z nášho rádia.


Bazilika Sedembolestnej Panny Márie

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak sa vo svojej homílii vyjadril o Panne Márii, hlavne o jej trpezlivosti utrpenia pod krížom svojho syna Ježiša. Podobne aj dnes rodičia trpia mnohými bolesťami svojich detí, ich závislosťami, trápeniami. "Sedembolestná, práve preto, že rozumie ľudskej bolesti, pomáha tam, kde človek trpí, kde sú vojny, a kde sú rôzne tragédie a nepokoje," uviedol arcibiskup. Zároveň pridal krásny príbeh zo stredného východu: "V júli bola v Prešovskej archieparchii na návšteve mystička Myrna Nazour z Damasku spolu so svojím manželom Nicolasom. Hovorila o tom hroznom utrpení a spomenula aj udalosť, ktorá sa stala v ich dome, kde sa ľudia schádzajú každý deň na modlitby. Ich dom zasiahla raketová strela. Po veľkom tresku sa ľudia naľakali a keď uvideli v povale izby visieť strelu a čosi červené tam blikotalo, zavolali pyrotechnikov, aby strelu zneškodnili, lebo nevybuchla. Čo však bolo najväčším prekvapením pre všetkých, bolo to, že strela bola ovinutá ružencom, s červenými plastikovými zrniečkami. Nebol to však klasický 5 desiatkový svätý ruženec, ale bol to ruženec Sedembolestnej – mal 7 častí po 7 zrniek. Myrna sa nikdy predtým s takým ružencom nestretla, nevedela, čo je to za ruženec. Až potom sa na internete dozvedela, že je to ruženec Sedembolestnej Panny Márie, a Sedembolestná je Patrónkou Slovenska. Môžeme preto povedať, že Panna Mária Sedembolestná ochránila ľudí v jej dome," ukončil dojímavý príbeh otec arcibiskup Babjak.


arcibiskup metropolita Ján Babjak požehnáva pútnikov

Zároveň pripomenul aj obdivuhodné rozhodnutie manželov Sabolovcov - nášho náboženského redaktora gréckokatolíckeho kňaza otca Jána a jeho manželky Márie Sabolovej: "Prvého septembra 2017 odišla k Nebeskému Otcovi manželka gréckokatolíckeho kňaza Bratislavskej eparchie Mária, vo veku 32 rokov. Všetci, ktorí poznáme okolnosti jej smrti, sme dojatí jej postojom i postojom jej manžela, nášho kňaza Jána. Keď bola v treťom mesiaci tehotenstva, diagnostikovali jej rakovinu. Rozhodla sa však neohroziť život dieťaťa, a preto nepodstúpila liečbu, ktorá by bola nebezpečná pre dieťatko pod jej srdcom. Narodila sa im zdravá dcérka Monika, v poradí ich tretie dieťa. Po pôrode začala s náročnou liečbou. Avšak tá už nezabrala. Verme, že táto jej obeta z lásky k životu, ktorý dáva Boh, prinesie svoje ovocie." Arcibiskup Babjak v tejto súvislosti pripomenul, že by sme si mali začať vážiť život, čo súvisí s problémom malého počtu detí v manželstvách, neochoty starať sa o starých rodičov... Vo svojej homílii sa dotkol viacerých vecí duchovného i spoločenského života, kde by sa mala viac prejavovať viera v Boha.


pútnici z farnosti Brodské

Pred a po slávnostnej sv. omši ste nás potešili svojimi pozitívnymi odozvami na naše vysielanie: "Počúvam Rádio LUMEN už 20 rokov. Hoci žijem sama, ste mi spoločníkom vtedy, keď sa nemám s kým porozprávať," povedala pri našom stánku poslucháčka Alica z okolia Partizánskeho. Zároveň jej pozornosti neunikla knižka Preteky čnosti, ktorú si priamo na púti aj zadovážila.

Pútavá publikácia za ktorou stojíte vy, naši poslucháči, ako autori krásnych príbehov zo súťaže Preteky čnosti bola pre vás často dôvodom vašej návštevy stánku Rádia LUMEN. Mnohí ste prichádzali s jediným želaním, získať túto knižku pre seba alebo vašich blízkych ako darček.


Kniha Preteky čnosti bola častým dôvodom návštevy stánku Rádia LUMEN

Na púť pricestovala aj viac ako 300 členná skupina pútnikov z rumunského Bihoru, aby uvideli Baziliku Sedembolestnej Panny Márie a zažili atmosféru Národnej púte. Pri našom stánku sme sa stretli aj s niektorými známymi tvárami. Poslucháči z rôznych kútov Slovenska už prichádzajú k nášmu stánku pravidelne na pútiach a podujatiach, kde je prítomné Rádio LUMEN. V tesnom susedstve sme mali aj kolegov z katolíckej televízie LUX. Mimochodom, otec Marián Bér, ktorého poznáte z vysielania TV LUX, je patrónom Rádia LUMEN. Redaktor Ivo Novák sa preto rozhodol opätovať toto mediálne priateľstvo a stal sa členom Klubu priateľov televíze LUX.


otec Marián Bér z TV LUX (zľava) a náš redaktor Ivo Novák

Zo Šaštína odchádzame s batohom vašich prosieb, ktoré ste nám odovzdali do krabičky úmyslov. Postupne sa za vás budeme modliť počas modlitieb Anjel Pána o 12:00 a počas ruženca o 19:00. Zároveň ste sa viacerí s nami rozprávali o otcovi Jánovi Sabolovi a jeho zosnulej manželke Márii, ktorá obetovala svoj život za život dieťaťa. Na ceste domov sme si uvedomili akého vzácneho kolegu, otca Jána, máme medzi sebou. Stál pri svojej polovičke Márii a konal v duchu slov otca arcibiskupa Babjaka, ktoré povedal na adresu jeho manželky pútnikom v Šaštíne: "Jej hrdinský postoj je niečo, čo nás všetkých – predovšetkým vás, žijúcich v manželstvách, – môže povzbudiť a posilniť v dôvere v Boha."

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.