TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Siahnime po Františkovej encyklike Laudato si’

Siahnime po Františkovej encyklike Laudato si’

Šiesteho októbra 2019 sa začína vo Vatikáne špeciálna synoda pre región Amazónie na tému: „Amazónia: nové cesty pre Cirkev a integrálnu ekológiu.“

Ako vysvetlil brazílsky kardinál Cláudio Hummes, ktorý je relátorom tejto synody, širokým kontextom špeciálnej synody pre Amazóniu je sociálno-enviromentálna kríza, o ktorej hovorí encyklika Laudato si’.

Encyklika Laudato si’ upozorňuje: „Neexistujú dve oddelené krízy, teda kríza životného prostredia a kríza spoločenská, ale je len jedna a komplexná spoločensko-environmentálna kríza. Smery riešenia si vyžadujú integrálny prístup v boji proti chudobe, v navrátení dôstojnosti vylúčeným osobám a v starostlivosti o prírodu“ (č. 139). Iným slovami: všetko je vzájomne prepojené.

Už pri jej ohlásení v októbri 2017 pápež František uviedol, že základným cieľom synody pre Amazóniu je „nájsť nové cesty pre evanjelizáciu tejto časti Božieho ľudu, najmä pôvodného obyvateľstva, na ktoré sa často zabúda a ktoré je bez vyhliadky na svetlú budúcnosť aj z dôvodu krízy amazonského pralesa, ktorý je pľúcami zásadného významu pre našu planétu“.

Siahnime po Františkovej encyklike Laudato si’

Napriek tomu, že už viacerí pápeži a biskupi vydali rôzne stanoviská k otázkam životného prostredia  v súvislosti s katolíckou vierou, Františkova encyklika Laudato si’ z roku 2015 je prvou sociálnou encyklikou Katolíckej cirkvi, ktorá sa priamo a špecificky zameriava na starostlivosť o životné prostredie a environmentálnu spravodlivosť. Laudato si´ dopĺňa, čo hovorí Katechizmus Katolíckej cirkvi: že je našou zodpovednosťou, ako dobrých správcov stvorenstva, starať sa o náš svet a „nekradnúť“ zdroje budúcim generáciám. Táto encyklika sa považuje za súčasť sociálnej náuky Katolíckej cirkvi.

Kompletný slovenský preklad encykliky Laudato si’ nájdete na internetovej stránke Konferencie biskupov Slovenska. Stačí kliknúť tu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.