TopTip

Školskí bratia na Slovensku pôsobia už len v Rači

Školskí bratia na Slovensku pôsobia už len v Rači TK KBS

V cirkvi sme si v stredu 7. apríla pripomenuli sviatok zakladateľa rehole školských bratov svätého Jána de la Salle. Na Slovensku rehoľa pôsobí v hlavnom meste, kde je zriaďovateľom Spojenej školy de La Salle v bratislavskej mestskej časti Rača. Prvá komunita školských bratov vznikla v roku 1680 a ich poslaním bolo poskytnúť vzdelanie nižším sociálnym vrstvám. Na Slovensko prišli prví rehoľníci v roku 1899 do Mojmíroviec pri Nitre. V roku 1950, keď komunistický režim zlikvidoval kláštory, pôsobili bratia už na trinástich miestach. Dnes sa rehoľa školských bratov v Európe borí s nedostatkom povolaní, a preto sa zameriavajú aj na formáciu laických spolupracovníkov, ktorí nechýbajú ani na Slovensku. 

Po páde komunistického režimu obnovili školskí bratia svoju činnosť na Slovensku v roku 1991. Pôsobili v Prešove, Chynoranoch, Mojmírovciach a v Bratislave. Dnes na Slovensku pôsobia už len štyria bratia v hlavnom meste. „Vzhľadom na nedostatok povolaní dnes nám ostala komunita bratov a Spojená škola Jána de La Salle,“ povedal Grzegorz Fietko, rehoľný brat. Prvoradým miestom pôsobenia školských bratov je škola. Vo svete preto zriaďujú vzdelávacie inštitúcie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Schmales Einfamilienhaus mit überdachter Terrasse.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.