TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla

Slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla

Svätí apoštoli Peter a Pavol podstúpili mučenícku smrť v Ríme počas Nerovho prenasledovania kresťanov (64-98).

Od polovice 3. storočia je dosvedčené v Ríme spoločné slávenie ich pamiatky 29. júna.

V 4. storočí sa v tento deň zvykli konať tri liturgické slávnosti na rôznych miestach Ríma: v Bazilike svätého Petra sa spomínalo na svätého Petra; v Bazilike svätého Pavla za hradbami si pripomínali svätého Pavla; v katakombách pri Appijskej ceste, keďže práve tam sa mali počas Valeriánovho prenasledovania kresťanov (257-258) dočasne uchovávať telá apoštolských kniežat, sa konala spoločná spomienková slávnosť svätých Petra a Pavla.

Pretože tri slávnosti počas jediného dňa spôsobovali ťažkosti, začiatkom 8. storočia bola slávnosť apoštola Pavla preložená na nasledujúci deň. V novom Rímskom kalendári zostal 30. jún ako deň slávnosti apoštola Pavla len pre Baziliku svätého Pavla za hradbami.

Gréckokatolíci

V liturgickom kalendári je 29. jún venovaný prikázanému sviatku, v Rímskokatolíckej cirkvi, „Svätých Petra a Pavla, apoštolov“ a, v Gréckokatolíckej cirkvi, „Svätých, slávnych a všechválnych najvyšších apoštolov Petra a Pavla“.

V Konštantínopole sa oslavovali svätí apoštoli Peter a Pavol spočiatku 28. decembra. Od neznámeho dátumu sa aj v Novom Ríme nakoniec presadil rímsky zvyk.

Význam sviatku svätých Petra a Pavla v byzantskom obrade podčiarkuje aj skutočnosť, že mu predchádza osobitné pôstne obdobie, ktoré sa obvykle nazýva  „Apoštolský pôst“ alebo „Petropavlovský pôst“ či ľudovo „Petrovka/Petrivka“.

„Prví medzi apoštolmi a učitelia celého sveta, proste nášho Vládcu, aby daroval pokoj celému svetu a preukázal našim dušiam veľké milosrdenstvo“ (Tropár z božskej liturgie sviatku).

„Do svojich blažených príbytkov, Pane, prijal si neúnavných hlásateľov Božích právd, svojich najvyšších apoštolov Petra a Pavla. Ich útrapy a smrť si ocenil nad všetky obetné dary. Ty jediný poznáš tajomstvám srdca“ (Kondák z božskej liturgie sviatku).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 13.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beátku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
  • Za uzdravenie mysle od úzkostí a strachu pre Helu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.