TopTip

Slovák sa stal členom Pápežskej biblickej komisie

Slovák sa stal členom Pápežskej biblickej komisie Slovenský biblista Blažej Štrba. Foto: internet

 

Mimoriadnej pocty sa v uplynulých dňoch dostalo novobanskému rodákovi a kňazovi Banskobystrickej diecézy Blažejovi Štrbovi. Pápež František ho totiž na obdobie piatich rokov vymenoval za člena Pápežskej biblickej komisie, pričom po vypršaní tohto obdobia môže byť jeho členstvo predĺžené.

Za kňaza bol Dr. Štrba vysvätený 4. januára 1997 vtedajším diecéznym biskupom Rudolfom Balážom. V roku 1991 bol vyslaný do Ríma na štúdiá, pričom pôsobil na Pápežskej Lateránskej univerzite, Pápežskej Gregorovej univerzite, Pápežskom biblickom inštitúte, Pápežskom orientálnom inštitúte, a tiež na Hebrejskej univerzita v Jeruzaleme. V roku 2006 získal doktorát z biblických vied. Neskôr pôsobil ako špecialista a vyučujúci biblických štúdií v kňazských seminároch v Badíne a Nitre, ako aj v Izraeli na Fakulte biblických a archeologických vied v Jeruzaleme.

Pápežskú biblickú komisiu založil pápež Lev XIII. svojím apoštolským listom Vigilantiae studii que z 30. októbra 1902, pričom ju poveril úlohou účinne podporovať medzi katolíkmi štúdium Svätého písma, vedeckými prostriedkami vyvracať chybné názory ohľadom neho a študovať a osvetľovať diskutované otázky a vznikajúce problémy v tejto oblasti. Od roku 1971 je táto komisia na základe rozhodnutia sv. Pavla VI. a jeho motu proprio s názvom Sedula cura prepojená s Kongregáciou pre náuku viery ako jej konzultačný orgán. Túto jej rolu potvrdil v roku 1988 aj pápež sv. Ján Pavol II. Prefekt kongregácie je ex officio aj predsedom spomínanej komisie. Súčasným predsedom je od roku 2017 kardinál Luis Ladaria Ferrer. Sekretárom komisie je od roku 2014 jezuitský páter Pietro Bovati. Komisia má zhruba dve desiatky členov, pričom potenciálni členovia sú navrhovaní jednotlivými biskupskými konferenciami, záverečné posúdenie kandidátov vykoná predseda komisie a o pridelení členstva v nej rozhoduje osobne rímsky biskup.

Svätý otec taktiež vymenoval za riadneho člena Pápežskej akadémie sociálnych vied profesora Rodriga Guerru Lópeza, profesora a výskumného pracovníka v odbore filozofia. Narodil sa v Mexico City v roku 1966. Vyštudoval filozofiu na Ľudovej autonómnej univerzite štátu Puebla v Mexiku, pričom doktorát v tomto odbore získal na Medzinárodnej filozofickej akadémii Lichtenštajnského kniežatstva. Zastával úlohu akademického koordinátora Pápežského inštitútu Jána Pavla II. v Mexico City a pôsobil ako profesor metafyziky, bioetiky a filozofie práva na mexickej Panamerickej univerzite. V rokoch 2004 až 2007 riadil Sociálne pastoračné observatórium Latinskoamerickej biskupskej konferencie. V roku 2008 založil Centrum pre pokročilý sociálny výskum, kde je výskumným pracovníkom filozofického oddelenia a členom Rady vlády. Je tiež členom teologickej komisie spomínanej biskupskej konferencie, ako aj Pápežskej akadémie pre život.

Okrem spomínaných menovaní rozhodol v uplynulých dňoch pontifik aj o obsadení pozície sekretára Kongregácie pre kauzy svätých, ktorú od vlaňajšieho októbra vedie kardinál MarcelloSemeraro. Stal sa ním61-ročný rímsky rodák, Mons. Fabio Fabene, titulárny arcibiskup Montefiascone a doterajší podsekretár Synody biskupov. Tento expert na kánonické právo pracoval od roku 2014 v ústredí Biskupskej synody, pričom v samotnej Rímskej kúrii pôsobí od roku 2010, keď sa stal vedúcim úradu Kongregácie pre biskupov. Pracoval taktiež pre sekretariát kolégia kardinálov. Po získaní doktorátu z kánonického práva na Pápežskej Lateránskej univerzite Fabio Fabene pôsobil v pastorácii a vyučoval na Teologickom inštitúte v talianskom Viterbe. Od roku 1996 je externým sudcom regionálneho cirkevného tribunálu pre kauzy nulity manželstva. V januári 2012 mu Benedikt XVI. udelil titul čestného pápežského preláta.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.