TopTip

Slovenská katolícka charita otvorila desiaty ročník zbierky Pôstna krabička

Slovenská katolícka charita otvorila desiaty ročník zbierky Pôstna krabička TK KBS

Pomôcť chudobným deťom a rodinám v Afrike môže verejnosť aj tento rok. Slovenská katolícka charita otvorila desiaty ročník zbierky Pôstna krabička. Po roku chce opäť povzbudiť rodiny, deti a spoločenstvá, aby sa počas pôstu niečoho vzdali a ušetrenými peniazmi podporili núdznych v Ugande a Rwande. Tradičným symbolom zbierky je papierová krabička. Tentokrát je na nej tvár deväťročnej rwandskej školáčky Honorine. Tamojšie charitné centrum ju pred rokmi prijalo do škôlky. Aj vďaka tomu je dnes najlepšou žiačkou v triede. 

 

Tohtoročná zbierka nebude pre pandémiu prebiehať vo farnostiach a kostoloch, ale v médiách a na internete. Vyzbierané peniaze charita opäť použije na pomoc chudobným deťom a mládeži v Ugande a Rwande. Konkretizuje manažér rozvojovej spolupráce Martin Vitek: „Vďaka darom od našich podporovateľov zabezpečujeme prevádzku našich centier, poskytujeme jedlo, zdravotnú starostlivosť, platy učiteľov, vychovávateľov. Konkrétne v Rwande prevádzkujeme škôlku pre deti z najchudobnejších rodín. V Ugande prevádzkujeme centrum Gift of Love, kde sa venujeme HIV pozitívnym deťom, ale takisto prevádzkujeme vzdelávacie projekty, ako je napríklad škôlka alebo krajčírska a stolárska dielňa.“


Remeselné dielne v Ugande plánuje charita tento rok rozšíriť o nové učebné odbory. Vysvetľuje vedúca sekcie medzinárodnej spolupráce Daniela Petrášová: „Rozmýšľame o otvorení murárskej dielne, dielne pre kuchárov, pre čašníkov a tiež zvažujeme začať s výukou takých veľmi kvalitných učiteliek do materských škôl.“

Byť solidárni s Afričanmi je o to naliehavejšie, že miestne vlády neponúkajú takmer žiadny sociálny program. Obyvatelia sú bezmocní a zacyklení v chudobe. „Budeme preto vďační za modlitby a aj finančnú podporu, bez ktorej by sme nemohli naše projekty rozvíjať a podporiť tak ľudí, ktorí to naozaj potrebujú,“ povedal Vitek.


Papierovú pôstnu krabičku charita tento rok zašle záujemcom zadarmo na požiadanie. Informácie a kontakty sú na stránke Slovenskej katolíckej charity charita.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.