TopTip

Slovenská katolícka charita projektom pomôže rodinám na Ukrajine

Slovenská katolícka charita projektom pomôže rodinám na Ukrajine

Ozbrojený konflikt na východnej Ukrajine spôsobil masívne vysťahovanie v rámci krajiny. Chtiac nechtiac sa dotkol každej rodiny v regióne Dnipro. Dokopy 1,4 milióna obyvateľov začínalo žiť odznova na inom mieste. Ani po šiestich rokoch si väčšina z nich nenašla nový domov. Dokázať to s príjmom 65 eur mesačne (2161 hrivien)? Takmer nemožné. Pomôžeme našim susedom? Slovenská katolícka charita spustila projekt spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Zapojiť sa môžeme všetci TU.

Pomoc cez poukážky je adresná

Pomoc poputuje 600 vysídleným rodinám, približne 1800 osobám, v Dnipropetrovskej oblasti, ktoré cez poukážky podporíme potravinami, liekmi a zabezpečíme im psychosociálne poradenstvo. Neľahkú situáciu miestnych popisuje projektová koordinátorka Caritas Donetsk Svetlana Šux: „Pomohli sme Júlii, mamičke 2 detí, ktorá odišla z Donetsku kvôli bojom ešte ako tehotná. Svojho muža, ktorý zostal bojovať, nevidela tri roky. S minimom možností a vo veľkej neistote bola sama na hľadanie bývania, vybavovanie dokladov, umiestnenie staršieho syna do školy, nehovoriac o finančných problémoch a chorľavej dcérke. Psychologické tréningy a materiálna pomoc jej pomohli zvládnuť tento enormný stres a začať odznova.“

Podľa prieskumu Medzinárodnej organizácie pre migráciu z júna 2019 má dostatok financií na jedlo iba 46% ľudí z vidieckych oblastí Ukrajiny. Projekt podpory pre vnútorne vysídlené osoby začal v novembri 2020, na základe spolupráce medzi Slovenskou katolíckou charitou a Caritas Donetsk.

V rámci prípravy projektu bol priamo na mieste jeho realizácie manažér humanitárnej pomoci Hugo Gloss: „Napriek tomu, že v slovenských médiách sa aktuálna situácia na Ukrajine takmer nespomína, aj po šiestich rokoch od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v oblasti Donbas, mnohí ľudia, ktorí vtedy museli opustiť svoje domovy, stále žijú v provizórnych podmienkach, ktoré sa prebiehajúcou pandémiou ešte viac zhoršili. Som preto rád, že sa nám podarilo s Caritas Donetsk odštartovať projekt, ktorý ľuďom v núdzi skutočne pomôže. A zároveň si vážime podporu zo strany Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Sama Caritas Donetsk, miestna charita, sa musela presťahovať a zažila na vlastnej koži, čo prežívajú tí, ktorým pomáhajú. V súčasnosti sídli v meste Dnipro (v minulosti Dnipropetrovsk) a ako jedna z mála neziskových organizácií zostala pôsobiť v tejto oblasti. V práci sa im osvedčil systém poukážok, ktorý uprednostňujú pred balením potravín a hygienických balíčkov s liekmi, pretože príjemcovia si môžu slobodne vybrať, čo si kúpia v závislosti od svojich potrieb. Celkovo prerozdelíme vysídleným rodinám Dnipropetrovskej oblasti 600 poukážok na potraviny a 400 na lieky v hodnote 1000 hrivien/poukážka. Miestne mimovládne organizácie, ktoré pôsobili v rokoch 2014 – 2016 v oblasti Dnipro, svoje aktivity obmedzili. To ale neplatí o Caritas Donetsk, ktorá tu ako jediná organizácia poskytuje pomoc vnútorne vysídleným osobám. Viacero podobných projektov Slovenská katolícka charita realizovala aj v minulosti. 

Hľadať si nové miesto v živote nie je jednoduché. Ľudia v tejto situácií často menia pohľad na seba, iných, vlastnú hodnotu. Preto je dôležité nadviazať pozitívne vzťahy, motivovať ich k účasti na spoločenskom živote miestnych komunít a udržiavať ich duševné zdravie. Dvojdňové školenia, ktoré sú súčasťou projektu tomu zaiste pomôžu. Caritas Donetsk pozná miestne komunity a vďaka svojim doterajším skúsenostiam psychosociálnu a materiálnu pomoc dokáže zabezpečiť vo výbornej kvalite. V skupinách po 15 osôb budú spolu hľadať spôsoby ako riešiť konflikty a využiť pozitívne stratégie na zvládanie stresu.

Dokázali pomôcť aj pani Ľudmile. Viac Svetlana Šux: „Pani Ľudmila sa zo všetkých síl snažila pomôcť dcére, slobodnej matke, s výchovou jej 2 detí. Nemali finančné prostriedky na nevyhnutnú starostlivosť o jej zdravotne znevýhodnenú vnučku. Zažívala úzkosť, stres, emocionálnu nestabilitu, pocity apatie. Toto všetko ovplyvňovalo jej duševné zdravie až kým sa nezačala stretávať s našou psychologičkou. Vďaka pomoci prekonala stres a znížila pocity úzkosti. Psychologická podpora pre ľudí v podobných situáciach je nevyhnutná.“ Veľmi sa tešíme, že projekt je spolufinancovaný z programu oficiálnej rozvojovej pomoci SR, SlovakAid. Slovensko tým jasne vyjadrilo túžbu pomôcť, ku ktorej sa môžete pridať.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.