TopTip

Slovenská katolícka charita sa zapája do pomoci utečencom od začiatku vojny

Slovenská katolícka charita sa zapája do pomoci utečencom od začiatku vojny TK KBS

Slovenská katolícka charita sa zapája do pomoci utečencom od začiatku vojny. Zatiaľ čo na začiatku ich do humanitárnych centier prichádzali stovky, dnes je to inak. Centrá prehodnocujú, ako dlho dokážu ostať otvorené. Každý deň klesá aj záujem dobrovoľníkov o pomoc. O tejto pomoci utečencom bola aj rubrika Občan, ktorú vysielala Simona Gablíková.
Slovenská katolícka charita aktuálne vytvára v 25-ich centrách podopory priestor na integráciu odídencov z Ukrajiny. Podľa junior manažérky projektu Pomoc Ukrajine Dominiky Šimonfiovej potrebujú psychologickú podporu, sociálne poradenstvo, nadviazať vzťahy v komunite, riešiť každodenné problémy s bývaním, potravinami, drogériou, vybavovaním dokladov a škôlky. „Naším cieľom nie je len poskytnutie materiálnej pomoci, ale naše centrá sa nazývajú integračné, čiže podstatná je integrácia. Čiže popri tých všetkých materiálnych potrebách je dôležité týchto ľudí zaradiť do spoločnosti a rôznymi aktivitami toto zabezpečuje práve Slovenská katolícka charita a preto sú tieto centrá potrebné,“ povedala.
Ako ďalej približuje Dominika Šimonfiová, v krajine získalo doposiaľ štatút odídenca približne 89-tisíc ľudí. „Dosiaľ sme pomohli približne 40-tisíc ľuďom, aj keď posledné mesiace, týždne tieto čísla klesajú.“
Centrá podpory prevádzkujú jednotlivé diecézne a eparchiálne charity, ktorých pracovníci a dobrovoľníci sú od začiatku vojny v plnom nasadení. Projektová manažérka diecéznej charity v Rožňave Lucia Černáková uviedla, že v centrách pracujú aj samotní Ukrajinci. „Záujem dobrovoľníkov klesá, ale ako klesá záujem dobrovoľníkov, tak sa stále každým dňom a každou aktivitou zlepšuje náš systém práce. Takže už vnímame tie čísla komplexnejšie. Každá charita kohosi obhospodaruje. Sú charity, ktoré veľmi aktívne pôsobili priamo na hraniciach.“
Záznam z relácie Občan nájdete v archíve Rádia Lumen.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Modern multi-storey family house.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.