TopTip

Zo zahraničia
Slovenské kolégium v Ríme slávilo Te Deum

Slovenské kolégium v Ríme slávilo Te Deum Ilustračná fotografia ZDROJ:kolegiumrim.kbs.sk

V Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda sa 23. mája konala slávnostná omša Te Deum pri príležitosti blížiaceho sa konca akademického roka 2018/2019. Celebrantom bol Mons. Gino Reali, biskup diecézy Porto-Santa Rufina, do ktorej patrí aj slovenské kolégium.

Mons. Reali si zaspomínal na priateľské vzťahy s viacerými slovenskými kňazmi ako aj na svoje návštevy Slovenska. Vo svojom príhovore, reflektujúc nad posolstvom Pápeža Františka biskupom Talianska, poukázal na význam správne budovaného vzťahu medzi kňazmi a biskupom.

Mons. Gino Reali pochádza zo stredného Talianska, z diecézy Spoleto-Norcia. Kňazom sa stal v roku 1971, od roku 2002 je diecéznym biskupom diecézy Porto-Santa Rufina, ktoré je jednou zo siedmich suburbikárnych diecéz.

Podľa starodávnej tradície ide o sedem diecéz okolo Rímskej diecézy, na čele ktorých stáli biskupi, ktorí boli najbližšími spolupracovníkmi pápeža. Dnes ich funkciu plnia kardináli, z ktorých sedem s najvyššou hodnosťou titulárne predsedá siedmim suburbikárnym cirkvám, avšak bez narúšania kompetencie ich vlastných pastierov.

V roku 2020 uplynie tisíc rokov od spojenia diecéz Porto a Santa Rufina a teda aj vzniku diecézy, na území ktorej sa Pápežské slovenské kolégium v Ríme nachádza.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.