TopTip

Zo zahraničia
Slovenskí veriaci môžu podporiť bieloruských bohoslovcov

Slovenskí veriaci môžu podporiť bieloruských bohoslovcov

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi pomáha budúcim kňazom v Bielorusku v diecéze Grodno. Aj keď kresťania v Bielorusku nie sú prenasledovaní, v krajine je málo kňazov. Misionári zo zahraničia často nedostanú štátny súhlas a nemôžu pôsobiť verejne, alebo im vláda nedá povolenie na pobyt. Bieloruská diecéza tiež nedokáže sama zabezpečiť pre bohoslovcov všetko, čo treba po materiálnej stránke. Téme sa venoval redaktor rádia Lumen Pavol Hudák.

 

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi upozorňuje, že situácia katolíckej cirkvi v Bielorusku je značne rozpačitá. Na jednej strane, náboženstvo nie je v krajine oficiálne nijako obmedzované. No na strane druhej, kňazi, ktorí prichádzajú zo zahraničia a pôsobia v krajine ako výpomoc, sa stretávajú s nepríjemnými obštrukciami. „Tak, ako sme to videli aj v auguste minulého roka, kedy arcibiskup Kondrusiewicz, hlava katolíckej cirkvi v Bielorusku, nemohol vstúpiť do krajiny a trvalo niekoľko mesiacov, kým sa vec vyriešila diplomaticky,“ povedal Ján Tkáč, zo slovenskej kancelárie Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi.


Aj napriek pandémii a zložitej politickej situácii v Bielorusku sa v seminári aj tento rok pripravujú budúci kňazi. Pokračuje Ján Tkáč: „V lete v roku 2020 nastúpilo dvadsaťpäť mladých mužov, osem z nich do prvého ročníka. Začali školský rok s optimizmom.“

Pápežská nadácia podporuje diecézny seminár v Grodne, ktorý by bez pomoci ťažko zabezpečil prípravu budúcich kňazov po materiálnej stránke. „Diecéza Grodno žiaľ nemôže zabezpečiť túto formáciu výlučne zo zbierok veriacich a preto poprosili aj našu nadáciu, aby sme im s tým pomohli. Tak aj dobrodinci zo Slovenska majú možnosť podporiť štúdium týchto bohoslovcov,“ povedal Ján Tkáč.


V desaťmiliónovom Bielorusku tvoria väčšinu obyvateľov pravoslávni. Katolíkov je v krajine približne desať percent a cirkev je tvorená jednou arcidiecézou a troma diecézami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.