TopTip

Slovenskí veriaci môžu podporiť bieloruských bohoslovcov

Slovenskí veriaci môžu podporiť bieloruských bohoslovcov

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi pomáha budúcim kňazom v Bielorusku v diecéze Grodno. Aj keď kresťania v Bielorusku nie sú prenasledovaní, v krajine je málo kňazov. Misionári zo zahraničia často nedostanú štátny súhlas a nemôžu pôsobiť verejne, alebo im vláda nedá povolenie na pobyt. Bieloruská diecéza tiež nedokáže sama zabezpečiť pre bohoslovcov všetko, čo treba po materiálnej stránke. Téme sa venoval redaktor rádia Lumen Pavol Hudák.

 

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi upozorňuje, že situácia katolíckej cirkvi v Bielorusku je značne rozpačitá. Na jednej strane, náboženstvo nie je v krajine oficiálne nijako obmedzované. No na strane druhej, kňazi, ktorí prichádzajú zo zahraničia a pôsobia v krajine ako výpomoc, sa stretávajú s nepríjemnými obštrukciami. „Tak, ako sme to videli aj v auguste minulého roka, kedy arcibiskup Kondrusiewicz, hlava katolíckej cirkvi v Bielorusku, nemohol vstúpiť do krajiny a trvalo niekoľko mesiacov, kým sa vec vyriešila diplomaticky,“ povedal Ján Tkáč, zo slovenskej kancelárie Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi.


Aj napriek pandémii a zložitej politickej situácii v Bielorusku sa v seminári aj tento rok pripravujú budúci kňazi. Pokračuje Ján Tkáč: „V lete v roku 2020 nastúpilo dvadsaťpäť mladých mužov, osem z nich do prvého ročníka. Začali školský rok s optimizmom.“

Pápežská nadácia podporuje diecézny seminár v Grodne, ktorý by bez pomoci ťažko zabezpečil prípravu budúcich kňazov po materiálnej stránke. „Diecéza Grodno žiaľ nemôže zabezpečiť túto formáciu výlučne zo zbierok veriacich a preto poprosili aj našu nadáciu, aby sme im s tým pomohli. Tak aj dobrodinci zo Slovenska majú možnosť podporiť štúdium týchto bohoslovcov,“ povedal Ján Tkáč.


V desaťmiliónovom Bielorusku tvoria väčšinu obyvateľov pravoslávni. Katolíkov je v krajine približne desať percent a cirkev je tvorená jednou arcidiecézou a troma diecézami.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.