TopTip

Z domova
Slovensko sa začlení do európskej Svätojakubskej cesty

Slovensko sa začlení do európskej Svätojakubskej cesty

Slovensko sa dnes, vo štvrtok 25. júla, prvýkrát začlení do európskej Svätojakubskej cesty. Stane sa tak na sviatok svätého Jakuba, ktorý pripadá práve na 25. júla. Sviatok svätého Jakuba je španielskym, ale aj európskym a svetovým sviatkom. V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude o 17:00 bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko celebrovať svätú omšu pri príležitosti dokončenia Svätojakubskej cesty na Slovensku. Zavŕšením etapy Nitra - Bratislava je dokončená slovenská Svätojakubská cesta z Košíc do Bratislavy.

Začlenenie Slovenska do európskej Svätojakubskej cesty má pre španielske veľvyslanectvo na Slovensku trojnásobný význam, konštatoval mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Španielska na Slovensku Luis Belzuz de los Ríos. Po prvé ide o rozvoj cestovného ruchu, a to nielen smerom k Španielsku, ale aj pre turistov z Maďarska, Českej republiky, Rakúska a ďalších krajín, ktorí navštívia slovenskú časť Svätojakubskej cesty. Po druhé je tam ekonomický rozmer, vďaka Svätojakubskej ceste sa budú môcť ekonomicky rozvinúť regióny ako Špania Dolina alebo Banská Štiavnica, ktoré boli kedysi významnými regiónmi a v súčasnosti sú hospodársky pozadu - Svätojakubská cesta tak pre ne môže byť ekonomicky zaujímavá. Na treťom mieste stojí európsky význam - Slovensko sa stane súčasťou pútnickej cesty, ktorá má európsky rozmer.

Ako ďalej podčiarkol, cestu treba zažiť na vlastnej koži. Členovia OZ s Kocanovou a Castorom Enriquem Sánchezom Rodríguezom túto cestu absolvujú práve v týchto dňoch, v týchto horúčavách. "A 25. júla prídu do Bratislavy. Rovnako ako v Santiagu de Compostela, keď pútnik dorazí do mesta a ide na omšu do Katedrály svätého Jakuba, aj pútnici slovenského úseku to urobia rovnako. Požehnaním biskupa Haľka pútnikom bude oficiálne inaugurovaná existujúca slovenská časť Svätojakubskej cesty," priblížil.

Svätý Jakub, ktorého cirkevný sviatok pripadá práve na 25. júla, apoštol, nazývaný aj Starší, je patrónom Španielska, Galície, bojovníkov, robotníkov, vrátnikov, námorníkov, lekárov a lekárnikov i pútnikov.

ZDROJ: TKKBS

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 16.07.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
 • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za uzdravenie vnučky Melany a manžela Štefana a dar viery pre celú rodinu. Viera
 • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.