TopTip

Z domova
Soňa Behúňová: Modlím sa a ďakujem

Soňa Behúňová: Modlím sa a ďakujem

Vyštudovala teológiu, učila náboženstvo a teraz píše duchovnú poéziu. Soňa Behúňová žije v Čadci a hoci nemá vlastné deti, je duchovnou mamou detí, s ktorými sa stretla v škôlke i počas hodín náboženstva.

Rodičia vás viedli k viere, chodili ste do kostola aj počas socializmu. Vy ste však chceli vyučovať a tak ste sa od viery na devätnásť rokov vzdialili.

“Ako osemnásťočná nekvalifikovaná učiteľka som podpísala kódex učiteľa socialistickej školy. Musela som súhlasiť s tým, že budem uznávať vedecký svetonázor. Prestala som chodiť do kostola. Moju mamu to trápilo. Ja som však mala veľkú túžbu učiť a tak som dala prednosť deťom pred Bohom.”

Všetko sa zmenilo v roku 1990, keď ste pocítili túžbu ísť po dlhom čase na svätú omšu. Ako prišlo rozhodnutie študovať teológiu?

“V Čadci bol pán kaplán Jožko Petráš. Cez neho mi Boh povedal, že by som mala ísť učiť náboženstvo. Myslela som si, že padol na hlavu. O rok na to som sa modlila a pýtala som sa Boha, čo si želá. Potom mi v hrudi vybuchlo slnko. Tak som sa prihlásila.”

Boli ste riaditeľkou škôlky a o svojich zážitkoch z tohto obdobia píšete aj vo svojej knihe Za troch chlapcov. Ako si spomínate na hodiny náboženstva?

“Ja som vieru odovzdávala cez srdce a pochopenie. Deti milujú humor, milujú smiech. Boh miluje veselých ľudí. Vždy som myslela na to, že aj ja som bola dieťaťom. Vedela som, ako sa rozprávať s deviatakmi aj s druhákmi.”

Ľudia hovoria, že dobre vyzeráte. Máte päť diagnóz. Pomáha vám aj viera?

“Bez viery ani na krok. Ráno sa zobudím a viem, že každý deň je zázrak. Poďakujem, pomodlím sa. Veľa ľudí ma prosí za modlitbu. Mám však aj za čo ďakovať.”

Celý rozhovor nájdete v našom archíve v rubrike Boh v mojom živote.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.02.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na február: Za úprimné a srdečné prijatie všetkých, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi, boli donútení k prostitúcii alebo trpeli násilím.
  • Úmysel KBS na február: Aby chorí na príhovor Panny Márie Lurdskej prežívali svoje utrpenie s Kristom, a tak prinášali v Cirkvi bohaté ovocie.
  • Modlí sa o. Ján Krupa.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.